קליניקה אונליין

טיפול באמצעות מפגשי וידאו

פוסט טראומה – תסמינים, אבחון וטיפול

מהם התסמינים של הפרעת דחק פוסט טראומטית?

הפרעת דחק פוסט טראומטית היא מצב בריאותי נפשי הנוצר על ידי אירוע/חוויה מפחידים; האירוע יכול להיות אירוע שאנו עדים לו או אירוע שאנחנו חווים. התסמינים עשויים לכלול פלאשבקים, סיוטים וחרדה קיצונית, כמו גם מחשבות בלתי נשלטות על האירוע. מאמר זה מספק מבט מעמיק על האבחון והטיפול בתסמיני פוסט טראומה, תוך פירוט השלבים השונים הכרוכים בזיהוי המצב והגישות הטיפוליות השונות הזמינות.

הבנת פוסט טראומה: מה זה אומר?

לחוויית אירוע טראומטי עשויה להיות השפעה עמוקה על הרווחה הנפשית והרגשית של האדם. פוסט טראומה מתייחסת לתקופה שלאחר אירוע כזה, שבה אנשים עלולים להיאבק במגוון של תסמינים וקשיים. חשוב להבין שפוסט טראומה אינה מוגבלת לסוג מסוים של אירוע אלא יכולה להתרחש לאחר כל אירוע שגרם למצוקה משמעותית או לטלטלה רגשית.

זה יכול לכלול אירועים כגון תאונות, אסונות טבע, תקיפה פיזית או מינית, או עדות לאירוע טראומטי. פוסט טראומה יכולה להשפיע על כל אחד, ללא הבדל גיל, מין או רקע, וחשוב לזהות את הסימנים ולחפש תמיכה מתאימה. ההשפעות של פוסט טראומה יכולות להשתנות מאדם לאדם, והבנת החוויה האישית חיונית במתן טיפול ותמיכה יעילים.

 זה לא נדיר שאנשים חווים תסמינים כמו פלאשבקים, סיוטים, ערנות יתר, הימנעות מסיטואציות שיכולות להזכיר ולעורר את הטראומה, וקהות חושית ורגשית. לתסמינים אלו יכולה להיות השפעה משמעותית על התפקוד היומיומי ואיכות החיים. ראוי לציין כי פוסט טראומה אינה סימן לחולשה או כישלון אלא תגובה טבעית לאירוע מציף ומעיק. על ידי הכרה והבנה של פוסט טראומה, אנו יכולים ליצור סביבה תומכת עבור אנשים שיבקשו את העזרה שהם צריכים כדי להחלים.

מהם התסמינים של הפרעת דחק פוסט טראומטית?

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) היא סוג ספציפי של תגובה  שיכולה להתרחש לאחר חוויה או עדות כאמור לאירוע טראומטי. התסמינים של PTSD יכולים להשתנות בעוצמה ובמשך מאדם לאדם.

ניתן לסווג אותם לארבעה אשכולות עיקריים: זיכרונות חודרניים, הימנעות, שינויים שליליים בחשיבה ובמצב הרוח, ושינויים בעוררות ובתגובתיות.

זיכרונות חודרניים יכולים להתבטא כפלאשבקים חיים ומטרידים או סיוטים, שבהם האדם משחזר את האירוע הטראומטי. זיכרונות אלו יכולים להיות מופעלים על ידי תזכורות או רמזים הקשורים לאירוע, ולגרום למצוקה וחרדה משמעותית. תסמיני הימנעות כוללים מאמצים להימנע ממצבים, אנשים או מקומות שעלולים לעורר זכרונות מהאירוע הטראומטי. זה יכול להוביל לבידוד חברתי ולנסיגה כללית מפעילויות מהנות אחרות.

שינויים שליליים בחשיבה ובמצב הרוח יכולים לכלול רגשות אשמה, בושה או האשמה עצמית הקשורה לאירוע. האדם עשוי לחוות קושי לחוות רגשות חיוביים ויכול להיות בעל השקפה שלילית על עצמו או על העולם. שינויים בעוררות ובתגובתיות עלולים לגרום לערנות יתר, תגובת פחד מוגזמת, עצבנות וקשיי שינה או ריכוז.

כיצד מאבחנים פוסט טראומה?

אבחון פוסט טראומה הוא תהליך מורכב הכולל בדרך כלל הערכה מקיפה על ידי איש מקצוע בתחום בריאות הנפש.

השלב הראשון באבחון הוא הערכה יסודית של הסימפטומים של הפרט והשפעתם על התפקוד היומיומי. איש המקצוע בתחום בריאות הנפש יברר לגבי נוכחותם של זיכרונות חודרניים, התנהגויות הימנעות, שינויים שליליים בחשיבה ובמצב הרוח, ושינויים בעוררות ובתגובתיות. הם גם יעריכו את משך וחומרת התסמינים הללו כדי לקבוע אם הם עומדים בקריטריונים ל-PTSD.

בנוסף להערכת הסימפטומים, איש המקצוע בתחום בריאות הנפש ישקול גם את ההיסטוריה האישית של הפרט וכל חשיפה קודמת לאירועים טראומטיים. הם עשויים לשאול על אופי האירוע הטראומטי, כל אבחנה קודמת של בריאות הנפש וכל מערכות תמיכה קיימות. מידע זה עוזר לספק הבנה מקיפה של החוויות של הפרט ויכול לסייע בתהליך האבחון.

חשוב לציין כי תהליך אבחון פוסט טראומה אינו תבנית אחת שמתאימה לכולם. החוויה של כל אדם היא ייחודית, ותהליך ההערכה לוקח בחשבון את הנסיבות האישיות והרקע התרבותי של האדם. בנוסף, האבחנה עשויה להיות כרוכה גם בשלילת גורמים פוטנציאליים אחרים לתסמינים, כגון מצבים רפואיים או שימוש לרעה בסמים.

כיצד טיפול פסיכולוגי יכול לעזור בניהול תסמיני פוסט טראומה?

לטיפול פסיכולוגי יש תפקיד מכריע בניהול תסמיני פוסט טראומה וקידום ריפוי והחלמה. אחת הגישות הטיפוליות הנפוצות היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), המתמקד בזיהוי ואתגור של מחשבות ואמונות שליליות הקשורות לאירוע הטראומטי. סוג זה של טיפול נועד לעזור לאנשים לפתח אסטרטגיות התמודדות בריאות יותר ולהפחית התנהגויות הימנעות.

טיפול פסיכודינמי הוא גישה נוספת שיכולה להועיל לאנשים עם תסמיני פוסט טראומה. טיפול זה מתמקד בחקירה ופתרון קונפליקטים לא מודעים וטראומה בלתי פתורה מהעבר. על ידי השגת תובנה לגבי הגורמים השורשיים לתסמינים שלהם, אנשים יכולים לפתח מנגנוני התמודדות בריאים יותר ולהפחית את ההשפעה של האירוע הטראומטי על חיי היומיום שלהם.

טיפול קבוצתי יכול להיות גם אפשרות טיפול יעילה לתסמיני פוסט טראומה. השתתפות בקבוצה עם אחרים שחוו טראומות דומות מספקת סביבה תומכת בה אנשים יכולים לחלוק את חוויותיהם, לקבל תוקף לתחושותיהם וללמוד מאסטרטגיות ההתמודדות של אחרים. טיפול קבוצתי יכול לטפח תחושת שייכות ולהפחית תחושות של בידוד ובושה.

פוסט טראומה ופסיכותרפיה קיומית  

פסיכותרפיה קיומית, מתמקדת בחקר משמעות הקיום, החופש האישי והמצב האנושי, ומספקת מסגרת יעילה וממוקדת לטיפול בחוויות פוסט טראומה. הטיפול עוזר לאנשים לנווט דרך החוויות הטראומטיות שלהם על ידי הדרכתם להתעמת עם החרדות הקיומיות הבסיסיות שהועצמו על ידי הטראומה.

 גישה טיפולית חוקרת זו מאפשרת לאנשים להגדיר מחדש את הבנתם את החיים, הקיום ותפקידם בתוכם, ובסופו של דבר מטפחת אצל המטופל חוסן נפשי וצמיחה אישית. פסיכותרפיה קיומית פועלת להפיכת התוצאות המטרידות של טראומה לתהליך בונה של גילוי עצמי ופרספקטיבה מחודשת.

 תפקיד התרופות בטיפול בפוסט טראומה: סיוע הכרחי?

השימוש בתרופות בטיפול בפוסט טראומה הוא נושא לדיונים מתמשכים בתחום בריאות הנפש. בעוד שטיפול נותר אבן היסוד של הטיפול, טיפול תרופתי יכול להיות תוספת חשובה בניהול תסמיני פוסט טראומה.
מספר סוגים של תרופות נמצאו יעילות בטיפול בסימפטומים של הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD):

 מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיביים (SSRIs), כגון sertraline ו- fluoxetine, נרשמים בדרך כלל כדי להפחית חרדה, דיכאון ומחשבות טורדניות הקשורות לטראומה. תרופות אלו פועלות על ידי הגברת הזמינות של סרוטונין במוח, אשר מסייע לווסת את מצב הרוח והרגשות.


במקרים מסוימים, ניתן לרשום בנזודיאזפינים לטיפול בחרדה חריפה ונדודי שינה. עם זאת, תרופות אלו משמשות בדרך כלל לטווח קצר בשל הסיכון לתלות ופוטנציאל לשימוש לרעה.
חשוב לציין שאין לראות בטיפול תרופתי טיפול אקסקלוסיבי לתסמיני פוסט טראומה. במקום זאת, הוא משמש לעתים קרובות בשילוב עם טיפול פסיכולוגי כדי להקל על חלק מהתסמינים החמורים יותר שעלולים להפריע ליכולתו של המטופל לקחת חלק יעיל ומשמעותי בטיפול פסיכולוגי.


חשוב לזכור שטיפול תרופתי אינו מתאים לכולם ויש לשקול אותו היטב על בסיס אישי עם הרופא המטפל. יש לשקול סיכונים, תופעות לוואי ויתרונות פוטנציאליים, והערכה יסודית על איש מקצוע מוסמך חיונית כדי לקבוע את מהלך הטיפול המתאים.


בסך הכל, טיפול תרופתי יכול להיות כלי יעיל בניהול והתמודדות עם תסמיני פוסט טראומה, במיוחד כאשר הוא נעשה בשילוב עם טיפול פסיכולוגי. טיפול תרופתי יכול לספק הקלה זמנית מתסמינים חמורים וליצור סביבה ניתנת לניהול עבור אנשים לעסוק בטיפול ולעבוד לקראת החלמה. עם זאת, ישנה חשיבות מכרעת לגשת לטיפול תרופתי כחלק מתוכנית טיפול מקיפה המותאמת לצרכים ולמטרות הספציפיות של המטופל.

האם שינויים באורח החיים יכולים לתרום להחלמה?

  • החשיבות של טיפול עצמי:
    עיסוק בפעילויות טיפול עצמי יכול לתרום באופן משמעותי לתהליך ההחלמה עבור אנשים החווים תסמיני פוסט טראומה. לדאגה לרווחה הפיזית, הרגשית והנפשית יש חשיבות מכרעת. זה יכול לכלול פעילויות כגון פעילות גופנית סדירה, תזונה נכונה ושינה מספקת. פעילות גופנית, במיוחד, נמצאה יעילה בהפחתת תסמינים של חרדה ודיכאון, מקדמת שינה טובה יותר והגברת הרווחה הכללית.
  • 2. טכניקות מיינדפולנס והפחתת מתחים:
    שילוב טכניקות מיינדפולנס להפחתת מתחים בחיי היומיום יכול גם להיות מועיל בניהול תסמיני פוסט טראומה. תרגילי מיינדפולנס, כגון מדיטציה ותרגילי נשימה עמוקה, יכולים לקדם הרפיה, להפחית חרדה ולשפר ויסות רגשי. טכניקות אלו יכולות לעזור לאנשים להיות נוכחים יותר, להגביר את המודעות העצמית ולהתמודד טוב יותר עם מחשבות ורגשות מטרידים.
  • 3. בניית רשת חברתית תומכת:
    מערכת תמיכה חזקה יכולה להיות בעלת ערך רב בתהליך ההחלמה. שיתוף ותמיכה של אנשים קרובים, הצטרפות לקבוצות תמיכה או פנייה לעזרה מקצועית יכולים לספק מרחב בטוח עבור אנשים לחלוק את חוויותיהם, לקבל תמיכה ולקבל אישור לחוויותיהם. בניית רשת חברתית תומכת יכולה גם לעזור להפחית את תחושות הבידוד ולספק הזדמנויות לאינטראקציות חברתיות בריאות, החיוניות לאיכות חיי הנפש.

מדוע חשוב לפנות לעזרה לתסמיני פוסט טראומה?

פנייה לעזרה לתסמיני פוסט טראומה היא בעלת חשיבות עליונה מכמה סיבות. ראשית, עזרה מקצועית יכולה לספק לאנשים אבחנה נכונה והבנה של הסימפטומים שלהם. אימות זה יכול להיות חיוני כדי לעזור להם להבין את החוויות שלהם ולהפחית רגשות של בלבול או האשמה עצמית. זה גם מאפשר לאנשים להכיר בכך שהם לא לבד במאבק שלהם, מה שיכול להיות מנחם ומעצים.

שנית, פנייה לעזרה מאפשרת התערבות בזמן וטיפול מתאים. לתסמינים של פוסט טראומה יכולה להיות השפעה משמעותית על היבטים שונים בחייו של אדם, כולל מערכות היחסים, העבודה והרווחה הכללית שלו. התערבות מקצועית יכולה לעזור לאנשים ללמוד מנגנוני התמודדות יעילים, לפתח דפוסי חשיבה בריאים יותר ולנהל את הסימפטומים שלהם באופן שממזער את ההשפעה השלילית שלהם.

בנוסף, פנייה לעזרה מספקת מרחב בטוח וסודי לאנשים להביע את רגשותיהם ולשתף בחוויותיהם ללא שיפוט. הקשר הטיפולי מאפשר תקשורת פתוחה וכנה, מטפח תחושת אמון ותמיכה. סביבה זו מעודדת אנשים לחקור את הטראומה שלהם ואת השפעותיה, ועוזרת להם לעבד את רגשותיהם ולעבוד לקראת ריפוי.

יתר על כן, תסמיני פוסט טראומה לא מטופלים עלולים להחמיר עם הזמן ולהוביל להתפתחות של הפרעות בריאות נפשיות חמורות יותר, כגון חרדה או דיכאון. פנייה לעזרה בשלב מוקדם יכולה למנוע את הסלמה של התסמינים ולשפר תוצאות ארוכות טווח. זה גם יכול להפחית את הסיכון שבאימוץ מנגנוני התמודדות מזיקים, כגון שימוש בסמים או פגיעה עצמית, אליהם אנשים עשויים לפנות בניסיון להקל על מצוקתם.

לסיכום, הבנה וטיפול בתסמיני פוסט טראומה חיוניים בסיוע לאנשים לחזור לחיים הרגילים לאחר שחוו אירועים טראומטיים. חשוב לבקש עזרה אם אתה או אדם אהוב מראים סימנים של הפרעת דחק פוסט טראומטית. עם הדרכה מקצועית וטיפול מתאים, התגברות על השפעות הטראומה היא בהחלט אפשרית.

צרו קשר

לפרטים נוספים לגבי התהליך הטיפולי מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם בהקדם האפשרי

מאמרים נוספים...

דילוג לתוכן