קליניקה אונליין

טיפול באמצעות מפגשי וידאו

הפרעת אישיות נרקיסיסטית – תסמינים וטיפול

הבנת הפרעת אישיות נרקיסיסטית

הפרעת אישיות נרקיסיסטית (NPD) היא הפרעה נפשית המאופיינת בתחושה מנופחת של חשיבות עצמית, צורך עמוק בתשומת לב והערצה מוגזמת, מערכות יחסים בעייתיות וחוסר אמפתיה לזולת. מאמר זה מבקש לספק הבנה מעמיקה של הסימפטומים והטיפול ב- NPD. מטרתו היא לספק ידע לאנשים שעשויים להתמודד עם NPD, באופן אישי או במערכות היחסים הקרובות שלהם, ומציעה את ההתערבויות הטיפוליות השונות שיכולות לסייע בניהול מצב זה.

הבנת הפרעת אישיות נרקיסיסטית: מהי?

הפרעת אישיות נרקיסיסטית (NPD) היא מצב בריאותי נפשי המאופיין בתחושת חשיבות עצמית מוגזמת, צורך עז בהערצה וחוסר אמפתיה לאחרים. היא מסווגת כהפרעת אישיות, מה שאומר שהיא משפיעה על מחשבותיו, רגשותיו והתנהגותו של האדם באופן עקבי ומרחיב. הפרעת אישיות נרקיסיסטית נקראת על שם הדמות המיתולוגית היוונית נרקיס, שהתאהב בהשתקפות שלו בבריכת המים.

לאנשים עם NPD יש לעתים קרובות תחושה מנופחת לגבי היכולות וההישגים שלהם. הם מאמינים שהם ייחודיים או מיוחדים ומצפים מאחרים להכיר ולהעריץ את התכונות יוצאות הדופן שלהם. הם מחפשים כל הזמן תשומת לב והערצה מאחרים ויש להם צורך עמוק באישור ובשבחים. עם זאת, מאחורי החזית הגרנדיוזית הזו מסתתרת הערכה עצמית שבירה שמאוימת בקלות על ידי ביקורת או דחייה.

נרקיסיסטים מתקשים להזדהות עם אחרים ולעיתים קרובות מתעלמים או מזלזלים ברגשות ובצרכים של הסובבים אותם. יש להם תחושת זכאות והם מאמינים שמגיע להם יחס מיוחד וזכויות יתר. הם עשויים לנצל אחרים כדי להשיג את המטרות שלהם או לתמרן מצבים כדי להבטיח שהם יישארו במרכז תשומת הלב.

ל-NPD יכולה להיות השפעה משמעותית הן על האדם עם ההפרעה והן על הסובבים אותו. יחסים עם נרקיסיסטים יכולים להיות מאתגרים, מכיוון שהם נוטים להיות מרוכזים בעצמם וחסרים את היכולת להתחבר באמת עם אחרים ברמה רגשית. הם עשויים להיאבק לשמור על מערכות יחסים משמעותיות ולעתים קרובות יש להם דפוס של אינטראקציות לא יציבות וסוערות.

הפנים הרבות של הנרקיסיזם: מהם התסמינים?

נרקיסיזם מתבטא בדרכים שונות ויכול להופיע באופן שונה אצל אנשים שונים. בעוד שמאפיין הליבה של NPD הוא תחושת חשיבות עצמית מוגזמת וחוסר אמפתיה, ישנם מספר תסמינים אחרים שעשויים להעיד על הפרעה זו.

אחד הסימנים הבולטים של נרקיסיזם הוא תחושת עצמי גרנדיוזית. לאנשים עם NPD יש לעתים קרובות השקפה מנופחת של היכולות, ההישגים והחשיבות שלהם. הם עלולים להגזים בהישגיהם ולחפש כל הזמן תוקף והערצה מאחרים.

סימפטום נפוץ נוסף של נרקיסיזם הוא עיסוק בפנטזיות של הצלחה בלתי מוגבלת, כוח, יופי או אהבה. הם עשויים לחלום בהקיץ על היותם מפורסמים, חזקים או נערצים על ידי כל מי שסביבם. פנטזיות אלו משמשות לעתים קרובות כדרך להגביר את ההערכה העצמית השברירית שלהם ולשמור על הדימוי העצמי הגרנדיוזי שלהם.

נרקיסיסטים גם מציגים תחושת זכאות ואמונה שמגיע להם יחס מיוחד וזכויות יתר. הם עשויים לצפות מאחרים לספק את צרכיהם ורצונותיהם ללא עוררין ועלולים לכעוס או להתמרמר כאשר דרישותיהם אינן נענות.

בנוסף, לנרקיסיסטים יש לעתים קרובות חוסר אמפתיה וחוסר יכולת להבין באמת או להתייחס לרגשות ולחוויות של אחרים. הם עשויים להתעלם או לזלזל ברגשות ובצרכים של הסובבים אותם, לראות אותם כחסרי משמעות בהשוואה לשלהם.

תסמינים אחרים של NPD כוללים נטייה לנצל אחרים לרווח אישי, נטייה לקנא באחרים או להאמין שאחרים מקנאים בהם, ולעיתים יפתחו דפוס של התנהגויות ועמדות מתנשאות.

"העולם סובב סביבי" – הלך הרוח של נרקיסיסט

הלך הרוח של נרקיסיסט מאופיין באמונה סוחפת שהעולם סובב סביבם. הם רואים את עצמם כמרכז תשומת הלב ומצפים מאחרים לספק את צרכיהם ורצונותיהם. ריכוז עצמי זה נובע מחוסר הביטחון העמוק שלהם ומתחושת הערך העצמי השברירי שלהם. הם כל הזמן מחפשים תוקף והערצה מאחרים כדי להזין את האגו שלהם ולשמור על הדימוי העצמי הגרנדיוזי שלהם.

לנרקיסיסטים יש צורך שאינו יודע שובע בתשומת לב והערצה. הם משתוקקים לשבחים ולהכרה מתמידים, והם יעשו מאמצים רבים כדי להבטיח שהם יהיו במוקד תשומת הלב של כולם. לעתים קרובות הם עוסקים בהתנהגויות של חיפוש תשומת לב כמו להתפאר בהישגיהם, להגזים ביכולותיהם ולחפש מצבים שבהם הם יכולים להיות במרכז תשומת הלב.

יתר על כן, לנרקיסיסטים יש תפיסה מעוותת של חשיבותם ועליונותם. הם מאמינים שהם ייחודיים ומיוחדים, והם ראויים ליחס מיוחד וזכויות יתר. הלך הרוח הזה מוביל אותם להאמין שהם זכאים לקבל יחס שונה מאחרים והם מעל לכללים ולנורמות השולטות בחברה.

הלך הרוח של הנרקיסיסט כולל גם חוסר אמפתיה כלפי אחרים. הם אינם מסוגלים באמת להבין או להתייחס לרגשות ולחוויות של הסובבים אותם. הם עלולים לבטל או לזלזל ברגשותיהם של אחרים, ולהחשיב אותם כחסרי משמעות בהשוואה לצרכים ולרצונות שלהם.

איך נרקיסיסטים משפיעים על הסובבים אותם?

לחיים או עבודה  עם נרקיסיסט יכולות להיות השפעות עמוקות על הסובבים אותם. הריכוז העצמי והצורך שלהם בהערצה מתמדת, יכולים להוביל להתנהגויות מניפולטיביות ונצלניות. לעתים קרובות הם משתמשים באחרים כאמצעי להגשים את רצונותיהם ומטרותיהם, תוך התעלמות מהצרכים והרגשות של הסובבים אותם.

אחת ההשפעות המשמעותיות ביותר של נרקיסיסטים על הסובבים אותם היא מניפולציה רגשית. הם מיומנים בתימרון רגשות של אחרים כדי להשיג שליטה וכוח. הם עשויים להשתמש בטקטיקות כמו גזלייטינג , שבה הם מעוותים את האמת וגורמים לאחרים לפקפק בתפיסות שלהם, כדי לשמור על דומיננטיות ושליטה במערכות יחסים. מניפולציה זו עלולה להוביל לבלבול, ספק עצמי ואובדן הערכה עצמית עבור האנשים המעורבים.

לנרקיסיסטים יש גם נטייה לנצל אחרים לטובתם. הם עשויים לנצל את האדיבות והנדיבות של אחרים ולהשתמש בהם עבור המשאבים, התמיכה או האימות העצמי שלהם. לעתים קרובות יש להם תחושת זכאות, הם מרגישים שמגיע להם יחס מיוחד וזכויות יתר על חשבון אחרים. ניצול זה יכול להשאיר את הסובבים אותם מרגישים מנוצלים, מרוקנים וחסרי הערכה.

יתר על כן, נרקיסיסטים נאבקים לעתים קרובות עם קשר רגשי אמיתי ואמפתיה. ההתמקדות שלהם בעצמם ובצרכים שלהם יכולה להקשות עליהם להבין ולהתייחס באמת לרגשות ולחוויות של אחרים. חוסר האמפתיה הזה יכול להוביל לחוסר תמיכה, הבנה ותיקוף למי שמתקשר איתם, ולהשאיר אותם בתחושת מבודדים ומוזנחים רגשית.

הפרעת אישיות נרקיסיסטית: פרספקטיבה קלינית

הפרעת אישיות נרקיסיסטית (NPD) היא מצב בריאות נפשי מורכב שנכלל בקטגוריה של הפרעות אישיות. היא מאופיינת בתחושת חשיבות עצמית מוגזמת, צורך מתמיד בהערצה וחוסר אמפתיה לזולת. מנקודת מבט קלינית, NPD מאובחן על סמך קריטריונים ספציפיים המפורטים במדריך האבחון והסטטיסטי של הפרעות נפשיות (DSM-5).

היבט מרכזי אחד של NPD הוא הנוכחות של גרנדיוזיות. לאנשים עם NPD יש לעתים קרובות תחושה מנופחת לגבי היכולות וההישגים שלהם. הם מאמינים שהם מיוחדים וייחודיים, ראויים ליחס והכרה מיוחדים. גרנדיוזיות זו יכולה להתבטא בדרכים שונות, כגון הגזמת הישגיהם, חיפוש תשומת לב ושבחים מתמידים, וציפייה מאחרים לענות על כל הצרכים שלהם.

סימן היכר נוסף של NPD הוא חוסר אמפתיה. אנשים עם NPD נאבקים להבין או להתייחס לרגשות של אחרים. לרוב הם מזלזלים או אדישים לרגשות ולצרכים של הסובבים אותם. חוסר האמפתיה הזה יכול להוביל לקשיים בשמירה על מערכות יחסים בריאות, מכיוון שהם עלולים לנצל ולתמרן אחרים לרווחתם ללא חרטה.

בנוסף, אנשים עם NPD עשויים לעסוק בדפוסים של התנהגות זכאית ונצלנית. הם עשויים לנצל אחרים למען רווח אישי, תוך ניצול טוב לבם או המשאבים שלהם. ייתכן שיש להם ציפיות לא מציאותיות מאחרים, מצפים מהם לענות על כל דרישה שלהם ולהגשים את רצונותיהם. זה יכול ליצור דינמיקה של חוסר איזון כוח ומניפולציה במערכות יחסים.

האם יש תרופה לנרקיסיזם? אפשרויות טיפול וטיפול

כשמדובר בנרקיסיזם, חשוב להבין שאין תרופה ידועה להפרעת אישיות נרקיסיסטית (NPD). בשל דפוסי החשיבה וההתנהגות המושרשים עמוקים הקשורים ל-NPD, היפוך מוחלט אינו סביר. עם זאת, אין זה אומר שאפשרויות הטיפול והטיפול אינן יעילות. למעשה, טיפול יכול להיות מועיל להפליא בסיוע לאנשים עם NPD לנהל את הסימפטומים שלהם ולשפר את רווחתם הכללית.

אחת השיטות הטיפוליות הנפוצות עבור NPD היא פסיכותרפיה, במיוחד טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). מטרת CBT היא לזהות ולאתגר את דפוסי החשיבה והאמונות המעוותים העומדים בבסיס הנטיות הנרקיסיסטיות. באמצעות טיפול זה, אנשים יכולים לקבל תובנה לגבי ההתנהגויות שלהם וללמוד דרכים בריאות יותר של חשיבה והתייחסות לאחרים. בנוסף, CBT יכול לעזור לאנשים לפתח תפיסות עצמיות מציאותיות יותר ולהפחית את הצורך באימות מתמיד והערצה.

גישה טיפולית נוספת שהראתה הבטחה בטיפול ב-NPD היא טיפול סכמה. טיפול סכמתי מתמקד בזיהוי והתייחסות לדפוסים רגשיים וקוגניטיביים שורשיים, התורמים להתנהגויות נרקיסיסטיות. על ידי עבודה לשינוי הסכמות הלא מותאמות הללו, אנשים יכולים לפתח דרכים בריאות יותר להתייחס לעצמם ולאחרים.

גישה טיפולית נוספת הינה פסיכותרפיה קיומית, כאשר גישה זו מיושמת בטיפול עם אנשים עם NPD, היא יכולה לסייע בטיפול בבעיות ליבה של ערך עצמי וזהות, במטרה להקל על הבנה עמוקה יותר של עצמך ושל מקומו של האדם בעולם.

במקרים מסוימים, תרופות עשויות לשמש לטיפול במצבי בריאות נפשיים הנלווים לעתים קרובות ל-NPD, כגון דיכאון או חרדה. עם זאת, חשוב לציין שטיפול תרופתי בלבד אינו מרפא ל-NPD ויש להשתמש בו בשילוב עם טיפול.

לחיות עם נרקיסיסט: איך אתה יכול להתמודד?

ניווט במערכת יחסים עם נרקיסיסט יכול להיות מאתגר וסוחט רגשית. עם זאת, ישנן אסטרטגיות שניתן לאמץ כדי להתמודדות עם הקשיים המתעוררים. להלן מספר הצעות:

 • 1. קבעו גבולות:
  הצבת גבולות ברורים היא חיונית כאשר מתמודדים עם נרקיסיסט. כיתבו בצורה ברורה את הצרכים והציפיות שלכם, והיו תקיפים באכיפת הגבולות הללו. זה עשוי לכלול הגבלת מגע או התרחקות רגשית כדי להגן על הרווחה שלך.
 • 2. התמקדו בטיפול עצמי:
  טיפול בעצמכם חשוב ביותר כאשר חיים עם נרקיסיסט. בחרו עסוק בפעילויות שמביאות לכם שמחה ועוזרות לכם להיטען מחדש. תרגלו חמלה עצמית ותעדוף של הרווחה הרגשית שלכם. חפשו תמיכה מחברים, משפחה או מטפלים מהימנים שיכולים לספק אוזן קשבת והכוונה.
 • 3. פיתוח מערכת תמיכה:
  בניית מערכת תמיכה חיונית כאשר מדובר באדם נרקיסיסטי. הקיפו את עצמכם באנשים מבינים ואמפתיים שיכולים לספק תוקף ופרספקטיבה. הצטרפות לקבוצות תמיכה או פנייה לטיפול יכולים להציע תובנות ואסטרטגיות התמודדות חשובות מאחרים שחוו מצבים דומים.
 • 4. ניהול ציפיות:
  ההסכמה לכך שאינך יכול לשנות התנהגות של נרקיסיסט היא קריטית לבריאות הנפשית שלכם. הנמכת ציפיות והבנה שמעשיהם אינם משקפים את הערך שלכם יכולים לעזור לכם לשמור על פרספקטיבה מציאותית יותר. התמקדו בניהול התגובות והרגשות שלכם במקום לנסות לשנות את הנרקיסיסט.
 • 5. למד את עצמך:
  השגת ידע על נרקיסיזם והשפעתו יכולה להעצים. הבנת ההפרעה יכולה לעזור לכם לפתח אסטרטגיות לנווט במצבים מאתגרים אלו. זה גם יכול לספק תובנה לסיבה מדוע הם מתנהגים כפי שהם מתנהגים, מה שיכול להיות מועיל בניהול הרגשות שלך.

לסיכום, הפרעת אישיות נרקיסיסטית היא מצב בריאותי נפשי מאתגר שיכול להשפיע על כל היבטי חייו של אדם. עם זאת, עם עזרה וטיפול מקצועיים, ניתן לנהל את הסימפטומים של NPD ביעילות. חשוב לזכור שפנייה לעזרה היא הצעד הראשון לקראת הבנה והתמודדות עם NPD. אם אתה או מישהו שאתה מכיר מראה סימנים של NPD, אל תהסס לפנות לעזרה מקצועית.

צרו קשר

לפרטים נוספים לגבי התהליך הטיפולי מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם בהקדם האפשרי

מאמרים נוספים...

דילוג לתוכן