קליניקה אונליין

טיפול באמצעות מפגשי וידאו

על פסיכותרפיה קיומית והסיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו

הגישה הטיפולית של הפסיכותרפיה הקיומית עושה הבחנה בין הסיפורים, האמונות והאידאלים שלנו אודות המציאות והממשות ובין הממשות עצמה.

את הסיבות העמוקות לסבל שאיתו אנו נעים בעולם רואה גישה זו באי התאמה בין הסיפורים או האמיתות הללו שאנחנו נושאים עימנו ובין החיים עצמם.

במובן מסויים להסתובב בעולם עם אמיתות או אמונות שאינן תואמות את המציאות דומה קצת לנסיון ניווט בשטח מסויים עם מפה שכלל לא משקפת את השטח שבו אנו נמצאים:
ברור לנו שניווט כזה יסתיים במוקדם או במאוחר במבוי סתום, תאונה לתוך קיר או קריסה לתוך תהום.

ואכן פניה לטיפול נפשי מתחילה לרוב במשבר, בתחושת תקיעות של מבוי סתום שהגענו אליו או ב׳תאונה׳ שהיתה לנו בהתנגשות עם קירות המציאות.

כמו במציאות האישית -האמת הזו נכונה גם במציאות החברתית.

ארועי ה7/10 הקשים היו למעשה ׳תאונת דרכים׳ קשה של התנגשות בין הסיפור שהחברה הישראלית סיפרה לעצמה על המציאות של החיים שלה ובין המציאות שקשה לשאת.

הראיה מחדש של האמת או האמונה או הסיפור שסיפרנו לעצמנו היא בגישה הטיפולית שלנו המהלך המרכזי של הריפוי והיציאה המחודשת ממצב המשבר.

יחד עם זאת, אין לנו דרך באמת לפגוש את המציאות והממשות אלא דרך הסיפור או האמונה שלנו.

במובן מסויים האמונה או הסיפור שלנו אודות העולם הם כמו החללית שבתוכה אנו נעים ברחבי המציאות.

אי אפשר באמת לנוע בחלל ללא חללית עם חמצן, מנוע, והגנה שבתוכם אנו שוכנים.

השאלה היא אם האמת או האמונה הזו תואמים למי שאנחנו באמת.

אנחנו יודעים היום שהרבה מהאמונות והמיתוסים שאנו חיים איתם מקורם בתרבות, במשפחה, ובהתניות שונות שהחברה סביבנו רצתה שנאמין בהם, מסיבות שונות.

עם השנים החינוך, הסוציאליזציה, האמונות והסיפורים הללו הפכו ל׳זהות׳ שלנו, לדמות שאנו עוטים על עצמנו כל פעם שאנחנו קמים בבוקר ויוצאים מהבית.

חלק מתחושות המשבר והסימפטומים שאיתם אנו מגיעים לטיפול כמו דכאון, חרדות, זעם, ומועקה קשורים פעמים רבות בתחושה שהזהות הזו שלנו איתה אנו נעים בעולם אינה באמת תואמת את מי שאנחנו מבפנים, אינה אותנטית עבורנו.

פתיחה מחדש במהלך הטיפול של שאלות של זהות, אמונה, ערך ומשמעות הן חלק חשוב בתהליך ההחלמה שלנו.

היכולת שלנו לספר בעצמנו ומתוכנו את הסיפור האותנטי שלנו – מי אנחנו ומה אנחנו באמת רוצים בחיים האלה – היא הדרך של הטיפול האקזיסטנציאליסטי לחיות חיים של קבלה עצמית מלאה וחיבור לרצון האותנטי והמימוש העצמי המלא של מי שאנחנו.

צרו קשר

לפרטים נוספים לגבי התהליך הטיפולי מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם בהקדם האפשרי

מאמרים נוספים...

דילוג לתוכן