קליניקה אונליין

טיפול באמצעות מפגשי וידאו

על התמודדות עם חרדה חברתית

חרדה חברתית היא שם כולל לארועים בהם רמת החרדה שלנו מזנקת בעקבות סיטואציות חברתיות שונות.

סיטואציות כאלו הן לרוב סיטואציות בהן אנו נדרשים להחשף כמו דיבור מול קהל, שיחות זום, ראיונות, מסיבות, כנסים, קורסים, ישיבות עבודה, דייטים וכדומה.

על מנת להבין את העוצמה והתפוצה של תופעת החרדה החברתית, למשל במקרה של דיבור מול קהל, הרי שבמחקר פסיכולוגי כאשר אנשים נשאלו לגבי רמת החרדה שלהם בדיבור מול קהל, רוב מוחלט של המגיבים ענו שהפחד שלהם מחשיפה מול קהל גבוהה יותר מהמחשבה על המוות!

אז איך מתבטאת חרדה חברתית?

חרדה חברתית יכולה להתבטא בכל סימפטום כללי שבו מתבטאת חרדה – כאבים גופניים שונים, דפיקות לב מואצות, הזעה, יובש בפה ואפילו לעיתים תחושת שיתוק.

ברמה המנטלית חרדה חברתית יכולה להתבטא בקטיעת קו המחשבה (בלאק אאוט), דיבור מהיר, הצפה רגשית ותחושה של ניתוק מהסיטואציה ונדידה למחשבה על מקומות אחרים כמילוט.

כל הסימפטומים האלו יכולים לעורר בנו סבל לכשעצמם אך מחיר נוסף שהחרדה החברתית גובה מאיתנו הוא החלשה של הנוכחות שלנו בכאן ועכשיו, דווקא כאשר אנחנו נדרשים לה באופן המיידי ביותר.

אז מדוע אנחנו חווים חרדה חברתית?

כמו כל התופעות הפסיכולוגיות גם החרדה החברתית היא תוצאה של צומת גורמים שבסופו של דבר מביאים אותה לידי ביטוי : גנטיקה, ביוגרפיה אישית, תרבות, חברה, סביבה וכדומה.

במאמר קצר זה אתמקד ברכיב ההתפתחותי שעשוי לתרום להתפתחות של חרדה חברתית.

תהליך גיבוש תחושת הערך העצמי שלנו מתחיל בספיגת המראה שקיבלנו מהסביבה המיידית ביותר שלנו – ההורים שלנו.

כאשר ההורים שלנו מקבלים אותנו כפי שאנחנו ולא שמים למולנו אידאל של ״הילד שהיינו אמורים להיות״ הרי שנחווה אז קבלה ללא תנאי ותחושת העצמי שלנו תהיה חזקה ויציבה.

לעומת זאת, כאשר מגיל קטן מאד יוצב למולנו כמראה האידאל של מי שאנחנו ״אמורים״ להיות, הרי שנפנים את האידאל הזה לתוכנו.

האידאל הזה יהפוך למעין ״סופר אגו״ שיפציץ אותנו בכל זמן נתון בשיפוטים ובקורת על איך היינו אמורים להתנהג, להרגיש או לחשוב בכל סיטואציה נתונה.

השיפוט הזה, מעבר למרירות האינסופית שייטע בתוכנו, יחבל באופן קשה בתחושת הערך העצמי שלנו ויכולת הקבלה והאהבה העצמית שלנו.

אידאל עצמי מופנם שכזה לא רק שיעצים את תחושת השנאה העצמית שלנו אלא גם יחבל ביכולת שלנו לאהוב את האחרים בחיינו כפי שהם.

זאת כיוון שהאידאל הזה יושלך גם עליהם ובמקום לראות ולקבל אותם כפי שהם אנחנו נתבונן גם בהם מבעד לאידאל שהם ״אמורים״ היו להיות.

מכאן לאחר הסיבוב הקצר הזה נחזור אל החרדה החברתית.

בסיטואציות חברתיות אינטנסיביות הגבולות ביננו ובין האחרים מתגמשים וכמו על גבי מסך – אנחנו ניטה להקרין את עולמנו הפנימי הלא מודע על גבי מבטם של האחרים.

אנחנו אז נתבונן בעיני האחרים סביבנו והם ישקפו לנו בדיוק את האידאל הפנימי הישן – השיפוטי והבקורתי – שאותו אנחנו מתחזקים שנים רבות בתוכנו.

החרדה שלנו תתעצם בסיטואציות האלו כיוון שאם ביום יום אנחנו עומדים מול האידאל השיפוטי הפנימי הזה לבדו, הרי שמול האחרים בחוויה שלנו המסך הזה הופך למופע עם המוני מסכי ענק שמקרינים באופן צעקני את אותו שיפוט ידוע פנימי שנלחש בתוכנו כל הזמן.

מסיבה זו אנחנו מבינים שלא צריך להיות שום קשר בין הדעה הממשית של האנשים כלפינו (ומן הסתם לכל אחד תהיה דעה אחרת) ובין הדעה שאנחנו מקרינים ומייחסים לאחרים סביבנו.

התחושה הזו בה כל האחרים סביבנו שופטים אותנו יכולה לעורר תחושות קשות של בית משפט המוני ולעורר בנו תחושות מבוכה, בושה, אשמה ותבוסה.

איך מטפלים בחרדה חברתית?

מתוך ההבנה כיצד נוצרת החרדה החברתית אנחנו יכולים להבין את אופן הטיפול העמוק בתופעה הזו.

כפי שראינו המקור של החרדה החברתית הוא ברוב המקרים לא החברה החיצונית אלא האידאל השיפוטי שאנו נושאים בתוכנו.

על כן העבודה הפנימית על פרידה מאידאל השיפוט הפנימי הזה והחלפתו בקבלה ואהבה פנימית אמיתית ללא תנאי היא המשימה המרכזית בטיפול בחרדה חברתית.

כשנפרק את האידאל הפנימי שנשאנו איתנו נגלה שאנחנו לא באמת ״אמורים״ להיות אף אחד אחר ממי שאנחנו באמת.

אנחנו פחות ופחות נרגיש אז מול קהל שאנחנו ״שמנים מידי״, ״מוזרים מידי״, ״מכוערים מידי״, ״טיפשים מידי״, ״נמוכים מידי״ או כל שיפוט אחר ״מידי״…

מעבר לכך נגלה שהאידאל הזה שאנחנו נושאים עימנו לא ״ירד מהשמיים״ אלא הוא סך הכל מגלם את הצורך של הסביבה הראשונית בתוכה גדלנו להפוך אותנו לאידאל הזה.

חלק משמעותי בעבודה של הפסיכותרפיה הקיומית עוסק בקבלה עצמית אמיתית ופרידה מאידאלים ״שהיינו אמורים להיות״.

מתוך קבלה עצמית אמיתית וניקוי האידאלים השיפוטיים שלנו לא רק שלא נמנע מסיטואציות חברתיות שכאלו אלא נוכל להנות מהם תוך ביטוי מלא של מי שאנחנו, בלי תלות בדעתם של האחרים עלינו.

 

צרו קשר

לפרטים נוספים לגבי התהליך הטיפולי מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם בהקדם האפשרי

מאמרים נוספים...

דילוג לתוכן