להבדיל מ׳דכאון׳ שמתאר לרוב מצב נפשי של ירידה בתחושת החיות , בדחף וביוזמה שלנו הרי שפעמים רבות הגורמים לדכאון הינם סיטואציות סביבתיות של דיכוי.

סיטואציה של דיכוי מתבטאת בכך שהסביבה שלנו – משפחתית, תרבותית או חברתית – לא מקבלת אותנו באופן מלא ושולחת מסרים של שיפוט, בקורת, דחייה ואפילו לעיתים גנאי, אלימות (פיזית או נפשית) ולגלוג.

זה יכול שיהיה דיכוי על רקע היחודיות שלנו והשונות מהיתר, על רקע אתני/עדתי, על רקע של מעמד כלכלי, המגדר שלנו, סטטוס משפחתי, הנטייה המינית או דיכוי על רקע הדעות, הערכים והעמדות יוצאות הדופן שלנו.

ככל שסיטואציית הדיכוי מתרחשת בגיל צעיר יותר, בו מתעצבת תשתית הנפש שלנו, כך הדיכוי יופנם בנו עמוק יותר.

משמעות ההפנמה של הדיכוי הוא שאנו עצמנו מתחילים להאמין בנחיתות, ב׳מוזרות׳ ובחוסר הזכות שלנו לקבל את עצמנו ולהיות ראויים לאהבה והערכה כמו כל אחד אחר.

במצבים אלו כל סיטואציה מכאיבה שמתרחשת מחוץ לנו תתפרש כנגדנו.
כך למשל, כשלון יתפרש כ״אתה רואה שאתה לא שווה כלום״ במקום להתפרש כפי שהוא באמת – כשלון כשעור חיים שיוכל להניע אותנו קדימה בפעם הבאה

הסכנה בהפנמה של תסריט הדיכוי אל תוכנו הוא שבניגוד לסיטואציה של דיכוי חיצוני שאפשר לצאת ממנה למקום חדש, את הדיכוי המופנם בנו נקח איתנו לכל מקום.

הנזק על כן לדימוי ולערך העצמי שלנו כמו גם לתחושת החיות, כתוצאה מהפנמה של סיטואציות דיכוי שהופכות לבקורת ושיפוטיות פנימיים, הוא נזק משמעותי.

התהליך הטיפולי לעבודה עם מצבי דיכוי עובר קודם כל בזיהוי סיטואציות הדיכוי בעבר ובהווה, שכן לעיתים חלק מסיטואציות דיכוי אלו נראות בעינינו כ׳טבעיות׳ במידה והורגלנו בהן.

לאחר זיהוי סיטואציות הדיכוי החיצוניות חלק משמעותי בעבודה הטיפולית הוא עבודה עם הדיכוי שהופנם – הבקורתיות, השיפוטיות והדחייה העצמית.

עבודת עומק עם מצבי דיכוי – פנימים וחיצוניים – יכולה להטות את כיוון הספינה שלנו בחיים ולהטות את הרוח שנשבה כנגדנו להיות לרוח גבית תומכת ומקדמת.

אודות המנחה

אסף לב, פסיכותרפיסט קיומי בעשרים שנה האחרונות בקליניקה פרטית ובשרות הציבורי.

  • בוגר התוכנית הארבע שנתית לפסיכותרפיה למטפלים בכירים בפסיכולוגית העצמי, באוניברסיטת תל אביב.
  • בוגר התוכנית התלת שנתית לפסיכותרפיה יונגיאנית בתל אביב.
  • חבר האיגוד הישראלי לפסיכולוגית העצמי ואיגוד הפסיכולוגיה האמריקאי
  • תלמיד של הזן בבודהיזם בשלושים השנה האחרונות.


לפרטים נוספים אנא מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם

מטופלים משתפים

שי
קרא עוד
"לאסף, בבואי אליך לטיפול הייתי למוד ניסיונות ממספר מטפלים ואנשים אשר מיניתי כסמכות בחיי. חיפשתי רפואה לתחושות קשות של כישלון, חידלון וחוסר משמעות אשר ליוו אותי לאורך כל חיי. הטבע וההנחייה של כל הסובבים אותי דאז היה פשוט לדחות ולהדחיק את התחושות הללו ופשוט לתפקד, דבר שלאור רגישות שלי, שתמיד חשבתי שהיא מופרזת, לא באמת צלח. מהר מאוד במפגשים איתך צללנו עמוק אל התחושות האלה. היית איתי ברוחך ובמבטך בכל המקומות הכי דחויים, הכי אבודים שלי ולראשונה בחיי,  בשעות הטיפול עימך, לא הרגשתי בודד. למדתי איתך שתהליך הבנייה כרוך גם בכניסה למקומות מסוכנים ומפחידים, שמערערים את הסדר הקיים, בתוכי ומחוצה לי. הטיפול הפך להיות עוגן מרכזי בחיי, מקום בו אני מתקבל, אהוב ולדעתי יש משקל ותוקף ואני מגלה בעצמי גם צד מאוד חי, ייחודי ויצירתי אשר אליו לא הייתי מודע לפני. עם הזמן ומתוך התהליך, ההשפעה של הטיפול החלה לחלחל החוצה לחיי. הטיפול חידד לי את ההבנה וסייע לי לאזור אומץ לשנות את הכיוון המקצועי בו בחרתי לכזה אשר יפרה ויפתח אותי וזאת חרף התנגדויות הסובבים אותי, הוא העניק לי את היכולת להתעמת עם קשיים רבים שחוויתי בזוגיות שלי וסייע לי ביכולת ליצור דיאלוג אותנטי ואינטימי עם בת הזוג שלי ויותר מכל, הוא פיתח וטיפח את יכולות ההתבוננות והזיהוי שלי, בכל הנוגע ליחסים עם קרוביי ועם העולם וגרם לי להבין שהרגישות הרבה שלי היא בסופו של דבר יתרון ותנאי לחיים יותר מלאים ומעניינים, גם אם כואבים ומעמתים. אני מלא תודה לך וחש בר מזל על כך שנקרה בדרכי לפגוש מורה, מטפל, אמן ואדם יוצא דופן כמוך."
ליאור
קרא עוד
"לאסף היקר, הגעתי אלייך בתקופה מאתגרת בחיים שלי עם הרבה כאב,בלבול ורצון לקבל מרפא לנפשי. כבר משיחת הטלפון בינינו נתת לי להרגיש בטוח ורצוי והבנתי שיש תקווה.  בפגישה הראשונה שלנו בלטה דרכך האותנטית שאפשרה לי להיות מחובר לעצמי ולמה שחי בי, רפואה. ידעת לתת לי מקום,להקשיב,להכיל ולכוון לתובנות חדשות במסע שלי ועל כך אני מוקיר לך תודה. אני שמח שפגשתי אותך בדרכי ולמדתי ממך דברים כל-כך חשובים על איך להתחבר לעצמי ולאמת שלי.  העשייה שלך מבורכת וכל כך חשובה עבורי ואני מרגיש בר מזל שיש בחיי אדם כמותך שברגעים שאשכח יזכיר לי,את עצמי."
רשל
קרא עוד
"איש יקר ומיוחד. אסף. בכל נשימה ובכל תנועה אני נושמת ומרגישה את מה שהקרנת עלי ואת מה שהפכתי להיות דרך מודעות עמוקה למי שהנני. אפשרת לי להיוולד שוב אפשרת לי עולם בו יכולתי לחוות את עצמי כילדה חופשיה ולהרגיש. רגשות ראשוניים. רגשות בסיסיים. לאהוב ללא בושה להרגיש ראויה להיות נאהבת ולא להתבייש להזדקק. אחד הכלים הנפלאים שהטיפול הקנה לי היה להרגיש ולתת מקום לרגשות המוסתרים ביותר שעבורי להרגיש אותם היתה בושה. לימדת אותי להיות. לא בעבר. לא בעתיד. להיות כאן ועכשיו. להרגיש נוכחת. קיימת. לא נקודה שחורה שנעלמת. שאין לה מקום. שאינה אהובה. שאינה רצויה. שמתמוססת. לעולם לא יהיו לי המילים המספיקות כדי להודות לך ומעשים טובים כדי להשיב לך על גמולך הטוב, אך אני מרגישה שעבור חיים ניתן להשיב בחיים. כן. באתי אליך במוות. ואיפשרת לי לחיות. אני חיה את חיי ומשיבה לך באהבה דרכם."
הקודם
הבא

יצירת קשר

המפגשים הטיפוליים מתקיימים און ליין, באמצעות שיחות זום.
לכל שאלה או בקשה אחרת אנא מלאו את הטופס הבא ואחזור אליכם בהקדם האפשרי.

יודגש שכל תוכן שיכתב בדף הפניה מוגן תחת חובת הסודיות של יחסי מטפל – מטופל ויקרא אך ורק על ידי, אסף לב