קליניקה אונליין

טיפול באמצעות מפגשי וידאו

משבר כהזדמנות להתעורר

"הפניה לטיפול מתחילה פעמים רבות בסיטואציה של משבר, כשדברים מתפרקים פתאום ולא ברור לנו איך להגיב באופן הכי נכון כדי להחזיר את הדברים למקום הקודם שלהם."

מאת: אסף לב

חוסר הוודאות היא עובדה קיימת בעולמנו.

בשלב זה או אחר בחיים אנחנו עשויים למצוא את עצמנו עומדים מול סיטואציות מאתגרות, כאלו שמפרקות את התוכניות המוקדמות שלנו ומאלצות אותנו להתמודד עם חוויות לא נעימות ולעיתים מאיימות כמו חרדה, כאב קיצוני, בושה, אשמה וחוסר אונים.

אפשר לומר שמצבי משבר מעמידים אותנו עם הגב לקיר ומחייבים אותנו להגיב לסיטואציה באופן שלא מוכר לנו מארועים אחרים.

הפניה לטיפול מתחילה פעמים רבות בסיטואציה של משבר, כשדברים מתפרקים פתאום ולא ברור לנו איך להגיב באופן הכי נכון כדי להחזיר את הדברים למקום הקודם שלהם.

השלב הראשוני בטיפול שמתחיל במצב משבר הוא כמו בחדר מיון – סוג של רפואת חירום.

המשימה בשלב הראשון הזה היא להחזיר את האיזון והוויסות למצבי הסערה הרגשיים כדי לאפשר להגיב ולחשוב באופן הבהיר ביותר אל מול הסיטואציה המשברית.

כשחולף מצב המשבר והדברים חוזרים לאיזון עומדות בפנינו שתי אפשרויות:

אפשרות אחת היא לשאוף לחזור למציאות הטרום משברית ולהמשיך לחיות כאילו דבר לא קרה.

אפשרות שניה עולה מתוך התחושה של אנשים רבים שדווקא במצבי משבר שבהם הקרקע המוכרת של המציאות נשמטת לנו מתחת לרגליים, אנחנו מתעוררים לגלות כוחות ואזורי נפש מאולחשים שלא הכרנו קודם לכן.

באופן פרדוקסלי דווקא הזעזוע שיוצר המשבר עשוי לעיתים ״בלא כוונה״ לנפץ קירות זכוכית ולחשוף אופק אחר שקודם היה חסום בפנינו.

במקרים האלו הפאזה השניה של הטיפול לאחר ההתערבות הישירה במצב המשברי, היא ההכרות המחודשת עם כוחות הנפש שהתגלו לנו ושרטוט מחדש של נתיב התנועה שלנו באופן שיהיה נאמן לעצמי המתחדש שנחשף.

לסיכום אומר שמצבי משבר בהיבט הנפשי הם כמו סערת רוח חזקה שמכה בנו במפתיע.

אנחנו יכולים לברוח מפניה ולאפשר לה לצמצם ולהקטין את חופש התנועה שלנו בעולם.

לעומת זאת, אם נבחר בכך אנחנו יכולים לעמוד מול הסערה באופן ישיר ולהפוך את הרוח הזו לתנופה מתחת לכנפיים שלנו באופן שירים אותנו לאזורים חדשים בתוכנו ובעולם שאנו חיים בו.

צרו קשר

לפרטים נוספים לגבי התהליך הטיפולי מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם בהקדם האפשרי

מאמרים נוספים...

דילוג לתוכן