כל שלב התפתחותי בחיים הוא שלב משמעותי ורב השפעה.

יחד עם זאת, הייחודיות שבגיל ההתבגרות היא עוצמת השינויים שמתרחשים – הן פנימה – גופנית רגשית ומנטלית – והן כלפי חוץ בהשתלבות עם הנורמות, הציפיות והסדר החברתי.

העומס העצום של ׳מטלת ההתבגרות׳ אל העולם החיצוני ודרישותיו מצד אחד יחד עם חווית הגילוי העצמי ובניית הזהות הבוגרת האישית והחברתית מאידך – עומס זה לעיתים עשוי להיות כבד מאד.

גם ההשוואה החברתית והלחץ הקבוצתי והלימודי בו מצויים מתבגרים הן בבתי הספר והן ברשתות החברתיות אינה תורמת להקלה בעומס הזה.

האתגר של ההתבגרות בגיל זה הוא בניית זהות אותנטית, עצמאית ומגובשת ותחושת ערך עצמי מצד אחד ומאידך ליצור תקשורת חברתית טובה וקרובה עם החברים, המשפחה והחברה מסביב.

לעיתים חסרים למתבגר/ת הכלים על מנת להתמודד עם עוצמת הרגשות שלהם או התנודות ברגשות אלו ובתחושת הערך העצמי שלהם.

חלק משמעותי מהטיפול הנפשי בגיל ההתבגרות היא לימוד ומתן כלים למתבגר על מנת להבין את עצמו טוב יותר ומתוך כך את החברה והסביבה בה הוא חי.

הבנה עצמית גם תוביל לקבלה עצמית מלאה יותר על כל החלקים שלו ומתוך כך גם תבסס ותחזק את תחושת הערך העצמי שלו.

כיוון שהסביבה ההורית בעיני היא קריטית על מנת להוות את המצע הראשוני של שלב ההתבגרות הזה, הרי שחלק בלתי נפרד מהטיפול במתבגר הוא מפגש חודשי עם ההורה/ים על מנת לעבוד בשיתוף פעולה ליצירת סביבה מיטבית עבור הילד.

תחילת הטיפול והמשכו מותנים כמובן בשיתוף פעולה מלא של המתבגר ומחויייבות מלאה שלו למסגרת הטיפול, כמו גם של ההורים.

אודות המנחה

אסף לב, פסיכותרפיסט מזה כ20 שנה בקליניקה פרטית ובשרות הציבורי.

  • נסיון רב שנים בעבודה טיפולית עם מתבגרים במשרד החינוך ובשרות הפסיכולוגי החינוכי בתל אביב.
  • בוגר התוכנית הארבע שנתית למטפלים בכירים בפסיכולוגית העצמי הפסיכואנליטית, בית הספר לפסיכותרפיה, הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב.
  • חבר האיגוד הישראלי לפסיכולוגית העצמי וחבר הA.P.A- אגוד הפסיכולוגיה האמרקאי.
  • תלמיד של הזן בודהיזם ב30 שנה האחרונות
  • לפרטים נוספים אנא מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם

מטופלים משתפים

עדייועצת חטיבת בן צבי
קרא עוד
"אסף, הדרך ארוכה. כדי שתלמיד ירגיש שאקלים ביה”ס מביא אותו למקסימום מיצוי היכולת- דרושה מהפכה של ממש. דרושה העזה והכרה בשינוי סדרי עדיפויות, כאשר בראש ובראשונה- ראיית הבריאות הנפשית של הילד או למעשה- ראיית הילד. ומה זה אומר לראות ילד? קבוצות הפסיכודרמה בהנחייתך היו מבחינתי אותה העזה, אותו שינוי , אפשרות לראות באמת ילד. ואתה יודע, ילדים נותנים לך לראות רק אם הם מרגישים בטוחים שאתה רוצה, ושתהיה שם.  משהו בך נסך את הביטחון, שידר אמון, הפיג חששות מהלא מוכר הזה. אני זוכרת שאלות של המפגש הראשוני אתך, כמו: מה עושים שם? על מה מדברים? אתה כמו פסיכולוג? למה אני כאן? לאחר תקופה הרגשתי קבוצות שמחכות לך, שסופרות מפגשים. נהניתי לשמוע הווי קבוצתי, סוג של גאוות יחידה. לא פשוט ליועצת, שמורגלת להיות שם, במקום האינטימי, המשתתף, הבלתי אמצעי- לקחת צעד אחורה, לתת לתהליכים כה משמעותיים להתרחש מחוץ לחדרה.  אני באמת לא יודעת מה היה שם, בקבוצות הפסיכודרמה. כנראה  שהפסדתי. מה שאני כן יודעת הוא שהילדים שהגיעו, כל אחד מהם, היה נראה. וזאת זכות. זאת תחילתה של התראפיה. אני זוכרת סיומים של קבוצות: פעם ציירו לך ציור, פעם כתבו לך, בפעם האחרונה הם בצעו שיר בליווי פסנתר. השיר היה I did it my way. בדרכך שלך הצלחת להתמודד אתנו, מערכת החינוך. אני גאה על העבודה המשותפת, על הקשיים שצפו ושהעלו בעקבותם שאלות/סוגיות טיפוליות רלוונטיות, אני גאה בהצלחות. מעבר לכך, חשוב לי ביותר להודות על הקשר המיוחד שיצרנו. אסף, דרכך הנה מיוחדת, לא-מתפשרת, מאופיינת בחתירה למצוינות מקצועית, אישית ובין-אישית. כל שנותר לי הוא לאחל לך להמשיך להדליק את הפנס לאחרים."
טליה הירשמנהלת מרכז טיפולי “אבשלום”, השירות הפסיכולוגי החינוכי, ת”א
קרא עוד
"אסף היקר ברצוני להודות לך ולהביע את הערכתי הרבה לתרומתך המאד משמעותית בשנות עבודתך הרבות במרכז הטיפולי של השרות הפסיכולוגי ת”א. היכולת המקצועית שלך לשלב את הידע הרב בטיפול באומנות והידע הקליני פסיכולוגי של תאורית העצמי והחשיבה היונגיאנית היוותה מצע מזמין למטופלים להתפתחות,העצמה ושינוי. עבודתך היצירתית עם מתבגרים והוריהם השאירה את חותמה במשפחות המעידות שתודות לך יש תקשורת בונה, בטוחה ומעצימה לכל המשפחה. כמדריך סטודנטים בעבודה המעשית לימדת, גידלת והכשרת מספר רב של מטפלים יצירתיים וממוקדים. תודה מיוחדת רוצה אני לומר לך על התנדבותך ותרומתך הרבה בעבודה עם ילדי הפליטים. עבודה יחודית ומקצועית שנעשתה על ידך באמפתיה, חמלה, רצינות ומסירות. נוכחותך תחסר לכולנו בצוות שכן אהבנו והערכנו את הערותיך והארותיך בישיבות ובהתיעצויות הטיפוליות. אשרי אלו שיזכו להגיע לטיפול אליך."
מיכל
קרא עוד
"אסף, אני מנצלת את ההזדמנות שוב להגיד תודה, האמת שהמילה תודה לא ממש מכילה את גודל התמורה שאני מרגישה שבעזרתך נעשתה עבורי ובעיקר עבור יאיר. אני באמת יכולה להגיד שהשנה האחרונה היתה השנה הכי חשובה עד כה בשביל יאיר, היכולת שלך להיות איתו שם, לחזק אותו, להעצים אותו (גם אותי ואת אביב), להבין אותו ולספק את המענה הנכון, פשוט מראות לנו שזכינו במטפל מופלא, מורה דרך אמיתי! והדרך מאז שפגשנו אותך הפכה לאפשרית ולאפקטיבית יותר לתנועה והתקדמות".
הקודם
הבא

יצירת קשר

המפגשים הטיפוליים מתקיימים און ליין, באמצעות שיחות זום.
לכל שאלה או בקשה אחרת אנא מלאו את הטופס הבא ואחזור אליכם בהקדם האפשרי.

יודגש שכל תוכן שיכתב בדף הפניה מוגן תחת חובת הסודיות של יחסי מטפל – מטופל ויקרא אך ורק על ידי, אסף לב