תפקיד הורי הוא תפקיד מורכב מאד המכיל בתוכו כובעים של מנהיג, יועץ, מאמן ומטפל – כולם תחת קורת גג אחת.

לעיתים על כן בתוך המורכבות הזו אנחנו צריכים למצוא סינכרון ואיזון מחודש לכל התפקודים הללו כאשר אלו מגיעים לקונפליקט עם הילד הפנימי של ההורה.

ואכן, לעיתים ההורות מפגישה אותנו עם הפצעים הכואבים ביותר של ה׳ילד הפנימי׳ שבתוכנו.

באזורים אלו של הפצעים שלנו עשויים להווצר ׳מוקשים׳ שיתפוצצו לכדי משבר וחוסר יכולת להכיל, להבין ולהתנהל באופן נכון ומדויק בתפקוד ההורי שלנו.

במצבים כאלו יכול שיווצר קרע באמון בין ההורה והילד וטיפול בפצע האמון הזה חשוב אז מאד כדי שהפצע לא יעמיק.

זאת כיוון שהאמון היא האדמה והיסודות עליהם בנוים כל קשר אנושי ובוודאי שנכון הדבר ביחסי הורה וילד.

העבודה בטיפול בהורות תתמקד באזורים בהם הילד הפנימי שבהורה מגיב באופן שאינו תואם את ההורות הבוגרת והאחראית שההורה רוצה היה ליצור.

הטיפול בילד הפנימי של ההורה יאפשר אז להכיל את הכאב והתחושות הבוערות של הילד הפנימי הזה על מנת שאלו לא ׳יושלכו׳ החוצה וישבשו את ההורות הבוגרת.

בסופו של דבר, חשוב לזכור שכמו בכל מנהיגות, הדוגמא האישית היא המסר והמתנה הגדולה ביותר שאפשר לתת כהורה.
על כן עצם העבודה הפנימית ושינוי עומק של ההתנהלות שלנו יובילו לשינוי והעצמה של הילד שגדל לאור המודל ההורי החדש שיווצר.

אודות המנחה

אסף לב, פסיכותרפיסט מזה כ20 שנה בקליניקה פרטית ובשרות הציבורי.

  • ניסיון רב בעבודה עם זוגות ומשפחות בשרות הפסיכולוגי החינוכי בתל אביב.
  • בוגר התוכנית הארבע שנתית למטפלים בכירים בפסיכולוגית העצמי הפסיכואנליטית, בית הספר לפסיכותרפיה, הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב.
  • חבר האיגוד הישראלי לפסיכולוגית העצמי וחבר הA.P.A- אגוד הפסיכולוגיה האמרקאי.
  • תלמיד של הזן בודהיזם ב30 שנה האחרונות

    לפרטים נוספים אנא מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם

מטופלים משתפים

עדייועצת חטיבת בן צבי
קרא עוד
"אסף, הדרך ארוכה. כדי שתלמיד ירגיש שאקלים ביה”ס מביא אותו למקסימום מיצוי היכולת- דרושה מהפכה של ממש. דרושה העזה והכרה בשינוי סדרי עדיפויות, כאשר בראש ובראשונה- ראיית הבריאות הנפשית של הילד או למעשה- ראיית הילד. ומה זה אומר לראות ילד? קבוצות הפסיכודרמה בהנחייתך היו מבחינתי אותה העזה, אותו שינוי , אפשרות לראות באמת ילד. ואתה יודע, ילדים נותנים לך לראות רק אם הם מרגישים בטוחים שאתה רוצה, ושתהיה שם.  משהו בך נסך את הביטחון, שידר אמון, הפיג חששות מהלא מוכר הזה. אני זוכרת שאלות של המפגש הראשוני אתך, כמו: מה עושים שם? על מה מדברים? אתה כמו פסיכולוג? למה אני כאן? לאחר תקופה הרגשתי קבוצות שמחכות לך, שסופרות מפגשים. נהניתי לשמוע הווי קבוצתי, סוג של גאוות יחידה. לא פשוט ליועצת, שמורגלת להיות שם, במקום האינטימי, המשתתף, הבלתי אמצעי- לקחת צעד אחורה, לתת לתהליכים כה משמעותיים להתרחש מחוץ לחדרה.  אני באמת לא יודעת מה היה שם, בקבוצות הפסיכודרמה. כנראה  שהפסדתי. מה שאני כן יודעת הוא שהילדים שהגיעו, כל אחד מהם, היה נראה. וזאת זכות. זאת תחילתה של התראפיה. אני זוכרת סיומים של קבוצות: פעם ציירו לך ציור, פעם כתבו לך, בפעם האחרונה הם בצעו שיר בליווי פסנתר. השיר היה I did it my way. בדרכך שלך הצלחת להתמודד אתנו, מערכת החינוך. אני גאה על העבודה המשותפת, על הקשיים שצפו ושהעלו בעקבותם שאלות/סוגיות טיפוליות רלוונטיות, אני גאה בהצלחות. מעבר לכך, חשוב לי ביותר להודות על הקשר המיוחד שיצרנו. אסף, דרכך הנה מיוחדת, לא-מתפשרת, מאופיינת בחתירה למצוינות מקצועית, אישית ובין-אישית. כל שנותר לי הוא לאחל לך להמשיך להדליק את הפנס לאחרים."
טליה הירשמנהלת מרכז טיפולי “אבשלום”, השירות הפסיכולוגי החינוכי, ת”א
קרא עוד
"אסף היקר ברצוני להודות לך ולהביע את הערכתי הרבה לתרומתך המאד משמעותית בשנות עבודתך הרבות במרכז הטיפולי של השרות הפסיכולוגי ת”א. היכולת המקצועית שלך לשלב את הידע הרב בטיפול באומנות והידע הקליני פסיכולוגי של תאורית העצמי והחשיבה היונגיאנית היוותה מצע מזמין למטופלים להתפתחות,העצמה ושינוי. עבודתך היצירתית עם מתבגרים והוריהם השאירה את חותמה במשפחות המעידות שתודות לך יש תקשורת בונה, בטוחה ומעצימה לכל המשפחה. כמדריך סטודנטים בעבודה המעשית לימדת, גידלת והכשרת מספר רב של מטפלים יצירתיים וממוקדים. תודה מיוחדת רוצה אני לומר לך על התנדבותך ותרומתך הרבה בעבודה עם ילדי הפליטים. עבודה יחודית ומקצועית שנעשתה על ידך באמפתיה, חמלה, רצינות ומסירות. נוכחותך תחסר לכולנו בצוות שכן אהבנו והערכנו את הערותיך והארותיך בישיבות ובהתיעצויות הטיפוליות. אשרי אלו שיזכו להגיע לטיפול אליך."
הקודם
הבא

יצירת קשר

המפגשים הטיפוליים מתקיימים און ליין, באמצעות שיחות זום.
לכל שאלה או בקשה אחרת אנא מלאו את הטופס הבא ואחזור אליכם בהקדם האפשרי.

יודגש שכל תוכן שיכתב בדף הפניה מוגן תחת חובת הסודיות של יחסי מטפל – מטופל ויקרא אך ורק על ידי, אסף לב