בשונה מהחשיבה המקובלת, טראומה היא אינה רק ארוע מסויים עוצמתי שארע במקום ובזמן ספציפיים בעבר שלנו.

פעמים רבות טראומה מורכבת הינה תוצאה של סדרת ארועים או תקופת חיים, כאשר כל אחד מהארועים לכשעצמו הוא אינו טראומטי אך ההצטברות שלהם גורמת לשבר פנימי.

כך למשל גדילה בבית שיפוטי ובקורתי באופן מתמיד שבו רצף הבקורתיות לאורך תקופה ארוכה הוא הגורם לטראומה.

טראומה מורכבת נוספת היא טראומה שאינה קשורה בארועים שקרו אלא בחסכים עמוקים שחווינו בחיים.

דוגמא לטראומה של חסך היא בית שבו היו כל התנאים הדרושים לגדילה אך ללא מגע וללא שיח רגשי.

הקושי הגדול בעבודה עם טראומה מורכבת היא שבשונה מהטראומה המודעת שקשורה בארוע דרמטי מסויים, הרי שאת הטראומות המורכבות אנחנו פעמים רבות כלל לא מזהים ככאלו בעת התרחשותן.

ברוב המקרים ההתוודעות אל טראומה מורכבת מגיעה רק שנים רבות לאחר מכן בעקבות סימפטומים שמופיעים לפתע כמו חרדות, דכאון, חוסר שקט, קשיים באינטמיות, התקפי זעם, התמכרויות וקשיים נוספים.

בתהליך הטיפולי אנחנו מתחקים אחר הסימפטומים הללו כדי להבין את ההקשר שמתוכו הם צמחו.

במהלך הטיפול אנחנו מבינים יחד את החסך או האפיזודות שיצרו בסופו של דבר את הפצע הפנימי.

מטרת התהליך במצבים אלו היא לאפשר לעצמנו להיות בהקשבה עמוקה לצרכים הפנימיים שלנו ולתת להם ביטוי והתייחסות ביום יום.

הסימפטומים יתגלו אז בדיעבד כמעין ״שליחים״ שתפקידם להוביל אותנו אל הפצע הפנימי הנסתר מן העיין על מנת להביא אליו ריפוי
ואת היכולת לחלום מחדש את מי שאנחנו בעולם.

אודות המנחה

אסף לב, פסיכותרפיסט קיומי בעשרים שנה האחרונות בקליניקה פרטית ובשרות הציבורי.

  • בוגר התוכנית הארבע שנתית לפסיכותרפיה למטפלים בכירים בפסיכולוגית העצמי, באוניברסיטת תל אביב.
  • בוגר התוכנית התלת שנתית לפסיכותרפיה יונגיאנית בתל אביב.
  • חבר האיגוד הישראלי לפסיכולוגית העצמי ואיגוד הפסיכולוגיה האמריקאי
  • תלמיד של הזן בבודהיזם בשלושים השנה האחרונות.


לפרטים נוספים אנא מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם

מטופלים משתפים

שי
קרא עוד
"לאסף, בבואי אליך לטיפול הייתי למוד ניסיונות ממספר מטפלים ואנשים אשר מיניתי כסמכות בחיי. חיפשתי רפואה לתחושות קשות של כישלון, חידלון וחוסר משמעות אשר ליוו אותי לאורך כל חיי. הטבע וההנחייה של כל הסובבים אותי דאז היה פשוט לדחות ולהדחיק את התחושות הללו ופשוט לתפקד, דבר שלאור רגישות שלי, שתמיד חשבתי שהיא מופרזת, לא באמת צלח. מהר מאוד במפגשים איתך צללנו עמוק אל התחושות האלה. היית איתי ברוחך ובמבטך בכל המקומות הכי דחויים, הכי אבודים שלי ולראשונה בחיי,  בשעות הטיפול עימך, לא הרגשתי בודד. למדתי איתך שתהליך הבנייה כרוך גם בכניסה למקומות מסוכנים ומפחידים, שמערערים את הסדר הקיים, בתוכי ומחוצה לי. הטיפול הפך להיות עוגן מרכזי בחיי, מקום בו אני מתקבל, אהוב ולדעתי יש משקל ותוקף ואני מגלה בעצמי גם צד מאוד חי, ייחודי ויצירתי אשר אליו לא הייתי מודע לפני. עם הזמן ומתוך התהליך, ההשפעה של הטיפול החלה לחלחל החוצה לחיי. הטיפול חידד לי את ההבנה וסייע לי לאזור אומץ לשנות את הכיוון המקצועי בו בחרתי לכזה אשר יפרה ויפתח אותי וזאת חרף התנגדויות הסובבים אותי, הוא העניק לי את היכולת להתעמת עם קשיים רבים שחוויתי בזוגיות שלי וסייע לי ביכולת ליצור דיאלוג אותנטי ואינטימי עם בת הזוג שלי ויותר מכל, הוא פיתח וטיפח את יכולות ההתבוננות והזיהוי שלי, בכל הנוגע ליחסים עם קרוביי ועם העולם וגרם לי להבין שהרגישות הרבה שלי היא בסופו של דבר יתרון ותנאי לחיים יותר מלאים ומעניינים, גם אם כואבים ומעמתים. אני מלא תודה לך וחש בר מזל על כך שנקרה בדרכי לפגוש מורה, מטפל, אמן ואדם יוצא דופן כמוך."
גלעד
קרא עוד
"לאסף, את השורות האלה אני כותב רק מעט יותר משנה אחרי שנפגשנו אבל ממקום שונה מאוד. הגעתי אליך כאשר הרגשתי שהגעתי לתחתית ושאין דרך לעלות חזרה למעלה אחרי שנים רבות של מה שאני מבין עכשיו כסוג של סבל. הייתי חסר בטחון, חסר הערכה עצמית והרגשתי חוסר יכולת לקבל החלטות ולקדם את החיים שלי, הייתי תקוע. מבחינה אוביקטיבית החיים נראו בסדר, משפחה אוהבת, עבודה טובה ויציבה, חברים קרובים אבל בפנים היה לי רע מאוד ולפעמים הרגשתי שאני חי חיים טובים אבל של מישהו אחר, לא מה שטוב בשבילי. הפגישות איתך נהפכו במהרה לעוגן בשבוע שלי והרגשתי חיבור חזק בינינו. דברים  וארועים שקודם היו שוברים אותי ומורידים אותי למטה נהפכו במקום זה לנושאים לשיחה איתך ובעזרתך לדברים שיש להם פתרון. לימדת אותי שהתנהגויות שלי, שלא אהבתי, אבל שקודם לכן חשבתי שהן תכונות מולדות ולא ניתנות לשינוי הן בעצם רק תוצאה של תהליך שלילי שעבר עלי במשך השנים. הראתה לי שאפשר אחרת ושיש בי עוצמות רבות שלא הכרתי קודם. האמנת בי וגרמת לי להאמין בעצמי. הוצאת ממני דברים שלא האמנתי שאצליח לשתף בהם אדם אחר ועזרת לי לגלות בעצמי דברים שלא ידעתי קודם שהם קיימים. בעזרתם חשפתי את האמת שלי התחלתי להאמין בה ובמה שטוב בשבילי. הייתי קצת פסימי בהתחלה אבל השיטה שלך והעבודה המשותפת שלנו עבדו, ההרגשה וההתנהגות שלי השתנו בצורה אמיתית וחיובית. השינוי הזה הוא השינוי האמיתי והמשמעותי הראשון שאני עושה אחרי שנים מתסכלות של הרגשות רעות וחוסר הבנה לגבי המקור של הבעיות שלי. זה אולי נשמע קצת מוגזם אבל אני באמת מרגיש שהמפגש והעבודה איתך הצילה אותי והחזירה לי את החיים. אני מרגיש טוב, מאושר, חזק ובטוח בעצמי וביכולות שלי, הרגשות שהיו זרות לי לפני שנפגשנו. עשיתי משהו שלא הייתי מאמין שאעשה, לפני שנה ולפני שלושה חודשים עזבתי את הדירה, לקחתי חופשה ללא תשלום מהעבודה, אמרתי שלום למשפחה ולחברים ונסעתי לטייל לבד לחצי שנה. אני כותב לך באמצע הטיול הזה שבשבילי הוא הרבה יותר מעוד טיול, זה מסע להכיר את עצמי ולהחזיר לעצמי חלק מהזמן שאיבדתי עד עכשיו. המסע הזה ועצם ההחלטה לצאת עליו הם בשבילי הוכחה לשינוי העמוק והאמיתי שחל בי ואחרי התחלה לא פשוטה הוא מסתמן כהצלחה אדירה ! אין לי מספיק מילים להביע את התודה שאני חב לך"
רשל
קרא עוד
"איש יקר ומיוחד. אסף. בכל נשימה ובכל תנועה אני נושמת ומרגישה את מה שהקרנת עלי ואת מה שהפכתי להיות דרך מודעות עמוקה למי שהנני. אפשרת לי להיוולד שוב אפשרת לי עולם בו יכולתי לחוות את עצמי כילדה חופשיה ולהרגיש. רגשות ראשוניים. רגשות בסיסיים. לאהוב ללא בושה להרגיש ראויה להיות נאהבת ולא להתבייש להזדקק. אחד הכלים הנפלאים שהטיפול הקנה לי היה להרגיש ולתת מקום לרגשות המוסתרים ביותר שעבורי להרגיש אותם היתה בושה. לימדת אותי להיות. לא בעבר. לא בעתיד. להיות כאן ועכשיו. להרגיש נוכחת. קיימת. לא נקודה שחורה שנעלמת. שאין לה מקום. שאינה אהובה. שאינה רצויה. שמתמוססת. לעולם לא יהיו לי המילים המספיקות כדי להודות לך ומעשים טובים כדי להשיב לך על גמולך הטוב, אך אני מרגישה שעבור חיים ניתן להשיב בחיים. כן. באתי אליך במוות. ואיפשרת לי לחיות. אני חיה את חיי ומשיבה לך באהבה דרכם."
הקודם
הבא

יצירת קשר

המפגשים הטיפוליים מתקיימים און ליין, באמצעות שיחות זום.
לכל שאלה או בקשה אחרת אנא מלאו את הטופס הבא ואחזור אליכם בהקדם האפשרי.

יודגש שכל תוכן שיכתב בדף הפניה מוגן תחת חובת הסודיות של יחסי מטפל – מטופל ויקרא אך ורק על ידי, אסף לב