חרדה חברתית היא שם כולל לתחושות סוערות שמציפות אותנו בהקשרים חברתיים.

זו יכולה להיות חרדה שעולה בדיבור מול קהל, במקומות ציבוריים, או בסיטואציות חברתיות ספיציפיות בעבודה, ברחוב או עם קרובים לנו.

כשצוללים לעומק החרדה החברתית מגלים פעמים רבות ארועי עבר כאובים שהתרחשו בחיינו בנסיבות חברתיות וקשורים בבושה, אשמה או תחושות דומות שפגעו בערך העצמי שלנו.

כשמאירים את ה׳פסיכודרמה׳ של האינטראקציות החברתיות המאיימות מגלים שבדמיון שלנו המחשבות של האנשים סביבנו הן מחשבות שיפוט, בקורת, זלזול או אפילו לעג כלפינו.

כיוון שפעמים רבות החרדה החברתית יושבת על טראומות עבר, מנגנוני ההגנה שלנו גורמים לנו לפעמים להדחיק ולנתק את אותן חוויות מהזכרון והתודעה שלנו.

באופן זה, בעקבות ההדחקה, החרדה החברתית עשויה לנחות בחיינו ללא כל עקבות או רמז מהיכן היא צצה.

מעבר לאי נעימות הקיצונית בחרדה חברתית הרי שהיא מחלישה את הנוכחות, היצירתיות, העוצמה וההשפעה שלנו בסיטואציות אלו וגורמת לנו ׳להוריד פרופיל׳ ולהמנע מלהביא את עצמנו לידי ביטוי אמיתי.

התהליך הטיפולי מעמיק ופותח את האזורים הפגיעים שמתניעים את החרדה החברתית כל פעם מחדש – בושה, אשמה, תחושת ׳מוזרות׳, המנעות מכאב ועוד.

היכולת שלנו לעבד ולהכיל את הרגשות הבוערים הללו תאפשר לנו לעשות את ההבחנה בין החרדה שלנו ובין המחשבות השיפוטיות או הביקורתיות שאנחנו מניחים שקיימים מחוץ לנו.

לקיחת אחריות מלאה על הרגשות שלנו תאפשר לנו להתבונן על הסיטואציה החברתית כפי שהיא באמת באופן ענייני ואמיתי.

באופן זה גם אם תהיה בקורת או שיפוט אמיתיים מחוץ לנו הרי שנתמודד איתן כדעות של אנשים מבחוץ אודותינו ולא כהתקפות מבפנים של ׳השדים׳ שאנו סוחבים איתנו מהעבר, שדים שמציתים את החרדה החברתית.

אודות המנחה

אסף לב, פסיכותרפיסט קיומי בעשרים השנה האחרונות

  • בוגר התוכנית הארבע שנתית לפסיכותרפיה למטפלים בכירים בפסיכולוגית העצמי, באוניברסיטת תל אביב,
  • בוגר התוכנית התלת שנתית לפסיכותרפיה יונגיאנית בתל אביב.
  • חבר האיגוד הישראלי לפסיכולוגית העצמי ואיגוד הפסיכולוגיה האמריקאי
  • תלמיד של הזן בבודהיזם בשלושים השנה האחרונות.


לפרטים נוספים אנא מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם

מטופלים משתפים

שי
קרא עוד
"לאסף, בבואי אליך לטיפול הייתי למוד ניסיונות ממספר מטפלים ואנשים אשר מיניתי כסמכות בחיי. חיפשתי רפואה לתחושות קשות של כישלון, חידלון וחוסר משמעות אשר ליוו אותי לאורך כל חיי. הטבע וההנחייה של כל הסובבים אותי דאז היה פשוט לדחות ולהדחיק את התחושות הללו ופשוט לתפקד, דבר שלאור רגישות שלי, שתמיד חשבתי שהיא מופרזת, לא באמת צלח. מהר מאוד במפגשים איתך צללנו עמוק אל התחושות האלה. היית איתי ברוחך ובמבטך בכל המקומות הכי דחויים, הכי אבודים שלי ולראשונה בחיי,  בשעות הטיפול עימך, לא הרגשתי בודד. למדתי איתך שתהליך הבנייה כרוך גם בכניסה למקומות מסוכנים ומפחידים, שמערערים את הסדר הקיים, בתוכי ומחוצה לי. הטיפול הפך להיות עוגן מרכזי בחיי, מקום בו אני מתקבל, אהוב ולדעתי יש משקל ותוקף ואני מגלה בעצמי גם צד מאוד חי, ייחודי ויצירתי אשר אליו לא הייתי מודע לפני. עם הזמן ומתוך התהליך, ההשפעה של הטיפול החלה לחלחל החוצה לחיי. הטיפול חידד לי את ההבנה וסייע לי לאזור אומץ לשנות את הכיוון המקצועי בו בחרתי לכזה אשר יפרה ויפתח אותי וזאת חרף התנגדויות הסובבים אותי, הוא העניק לי את היכולת להתעמת עם קשיים רבים שחוויתי בזוגיות שלי וסייע לי ביכולת ליצור דיאלוג אותנטי ואינטימי עם בת הזוג שלי ויותר מכל, הוא פיתח וטיפח את יכולות ההתבוננות והזיהוי שלי, בכל הנוגע ליחסים עם קרוביי ועם העולם וגרם לי להבין שהרגישות הרבה שלי היא בסופו של דבר יתרון ותנאי לחיים יותר מלאים ומעניינים, גם אם כואבים ומעמתים. אני מלא תודה לך וחש בר מזל על כך שנקרה בדרכי לפגוש מורה, מטפל, אמן ואדם יוצא דופן כמוך."
ליאור
קרא עוד
"לאסף היקר, הגעתי אלייך בתקופה מאתגרת בחיים שלי עם הרבה כאב,בלבול ורצון לקבל מרפא לנפשי. כבר משיחת הטלפון בינינו נתת לי להרגיש בטוח ורצוי והבנתי שיש תקווה.  בפגישה הראשונה שלנו בלטה דרכך האותנטית שאפשרה לי להיות מחובר לעצמי ולמה שחי בי, רפואה. ידעת לתת לי מקום,להקשיב,להכיל ולכוון לתובנות חדשות במסע שלי ועל כך אני מוקיר לך תודה. אני שמח שפגשתי אותך בדרכי ולמדתי ממך דברים כל-כך חשובים על איך להתחבר לעצמי ולאמת שלי.  העשייה שלך מבורכת וכל כך חשובה עבורי ואני מרגיש בר מזל שיש בחיי אדם כמותך שברגעים שאשכח יזכיר לי,את עצמי."
ירון
קרא עוד
"אסף, פגשתי אותך בנקודה בחיים שלא הבנתי לאן אני מתקדם, היה לי הכל, עבודה, קריירה, חברים, כסף אבל הרגשתי שאני לא באמת מאושר, שיש משהו תקוע אצלי בגרון ובלב ולא משנה מה אעשה זה לא משתחרר לי. במשך 18 חודשים של מפגשים שבועיים איתך גיליתי על עצמי דברים חדשים, למדתי שזה בסדר להרגיש כל הרגשה, שזה בסדר לחשוב כל מחשבה, והכי חשוב - קיבלתי ארגז כלים שעוזר לי לשאול את עצמי את שאלות שיעזרו להגדיר את התחושות שלי. אחרי התקופה הזאת, הרגשתי שמשהו אצלי השתחרר ואני יכול להיות אני, בכל סיטואציה ובכל זמן, ולהרגיש עם זה מצויין. התובנה של לחיות ולהרגיש כל רגע ורגע את עצמי ולהיות שלם עם התחושה הזאת זו תחושה משחררת שאני מאחל לכל בן אדם לעבור ולהרגיש."
הקודם
הבא

יצירת קשר

המפגשים הטיפוליים מתקיימים און ליין, באמצעות שיחות זום.
לכל שאלה או בקשה אחרת אנא מלאו את הטופס הבא ואחזור אליכם בהקדם האפשרי.

יודגש שכל תוכן שיכתב בדף הפניה מוגן תחת חובת הסודיות של יחסי מטפל – מטופל ויקרא אך ורק על ידי, אסף לב