קליניקה אונליין

טיפול באמצעות מפגשי וידאו

כיצד מתייחסת הפסיכותרפיה הקיומית לחיפוש אחר זהות מקצועית?

החיפוש של אדם אחר זהות מקצועית מתאימה ואותנטית עבורו יכול לנבוע ממקורות שונים.

ראשית התרבות בימינו מתייחסת למקצוע של האדם לא רק כמקום של פרנסה ובטחון כלכלי אלא מייחסת לו גם סטטוס מעמדי ובראש ובראשונה מתייחסת אליו כמרחב של ביטוי עצמי ומימוש פנימי.

גורם שני שמשפיע על הזהות המקצועית הוא ההפרדות מזהויות מקצועיות מסורתיות שהבטיחו קביעות ויציבות למשך שנים.
[show_more more="קרא עוד…" less="" align="right"]

ההתקדמות הטכנולוגית המהירה והשינויים החברתיים המהירים דורשים גמישות בהגדרות התפקידים השונים של בעלי מקצוע ונדרשת מהאדם יותר ויותר גמישות כדי להיענות לצרכים המשתנים של החברה בה הוא חי.

בנוסף לכך נדרשת מהאדם שעובד יכולת התמודדות עם תקשורת היררכית עם הממונים עליו ועם קולגות, ולשאת תחרותיות ומאבקי כח שמאפיינים כל ארגון חברתי כלשהו.

שיקול משמעותי נוסף שמשפיע על עיצוב זהות מקצועית הוא העובדה שמקצועות רבים כיום דורשים הכשרה ארוכה ויקרה שמהווה נטל כלכלי ורגשי לא פשוט.

בנוסף לכל הלחצים הללו כמובן מתווספת העובדה שהמקצוע אכן ברוב המקרים מהווה משענת קיומית של פרנסה.

בחירתה של זהות מקצועית בתוך הזירה התובענית הזו שתוארה לעיל מהווה לכן אתגר לא פשוט אך מהותי לאיכות החיים, לתחושת המימוש והביטחון העצמי  ולתחושה הכללית ביום-יום.

ברבים ממצבי המשבר שעימם אנשים הגיעו לקליניקה הנושא של הצורך לעצב מחדש זהות מקצועית הופיע בצורה מאד חזקה.

פעמים רבות זהות מקצועית שאינה מתאימה לאדם גורמת למתח גדול ביום יום ומשפיעה באופן קשה ושלילי על היחסים שהאדם יוצר וכמובן על תחושתו שלו עצמו.

זאת היות ורוב האנשים מבלים הרבה מאד שעות מהיממה במקומות העבודה, יותר מבכל מסגרת אחרת.

התרומה של הפסיכותרפיה הקיומית לנושא עיצוב הזהות המקצועית היא היכולת של התהליך להאיר איכויות בסיסיות וראשוניות של האדם שיכולות להיות נקודות החוזקה שלו בגיבוש של דרך מקצועית מסויימת.

ככל שהאדם יתוודע יותר לאיכויות היחודיות לו ושלהן אולי לא היה מודע, כך הוא יהנה יותר בעת העבודה שלו וכך גם יוכל לרכוש יתרון יחסי בתחומו שיאפשר לו לבסס את זהותו המקצועית ולקבל מקום מרכזי בתחום העיסוק בו הוא בוחר.

התהליך במובן זה כמובן לא מסלק את כל הלחצים האובייקטיבים שציינתי אך הוא מאפשר חוזק ומרחב פנימי יציב שיאפשר לעמוד טוב יותר מול האתגרים של עיצוב זהות מקצועית חדשה בתוך סביבה לא יציבה, תחרותית, וסוערת.
​[/show_more]

צרו קשר

לפרטים נוספים לגבי התהליך הטיפולי מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם בהקדם האפשרי

מאמרים נוספים...

דילוג לתוכן