אנחנו רגילים לחשוב על טיפול זוגי כטיפול שמגיע בזמן משברים, כשהדברים מתפרקים ו״אי אפשר יותר כך”.

האמת היא שלהגיע לטיפול זוגי במשבר הוא פעמים רבות ‘טיפול חירום’, טיפול שמכבה שריפות לאחר שנוצרו כבר משקעים וקרעים רבים וקשים בין בני הזוג, שאת חלקם כבר לא ניתן לאחות.

מעבר לכך, פעמים רבות בכניסה לקשר זוגי ההתאהבות והצורך בבן זוג לא מאפשרים לנו להגדיר בבהירות את הצורך העמוק שלנו והאם בן הזוג באמת מסוגל לענות על הצורך הזה.

במצבים כאלו התסכול מחוסר התאמת ׳ריקוד הצרכים׳ בין בני הזוג מוביל להטחת האשמות הדדית ומתיחות שפוגעת באיכות החיים של בני הזוג.

במידה ובני הזוג ירצו להביא בהמשך ילדים משותפים הרי שהאוירה המתוחה בוודאי תשפיע ותקרין על החוויה של הילדים ותפיסת עולמם המשפחתית.

בסופו של דבר מטרה של זוגיות טובה היא העצמה הדדית של כל אחד מבני הזוג ויצירת ישות משפחתית חדשה שגדולה יותר מהפרטים בה ובוודאי שלא מצמצמת אותם.

המטרה לכן של הגישה הטיפולית של ״זוגיות בהמראה״ היא להבין ולטפל כבר בתחילת הדרך ב׳מוקשים׳ שעשויים להתפוצץ בזוגיות בהמשך הדרך.

מטרת המפגשים הזוגיים היא לבחון באופן מפוכח ואמפתי, מתוך כבוד הדדי כנות והקשבה, את הצרכים, הערכים, החששות והשאיפות של השותפים לקשר הזוגי וללמוד מתוך כך איך בני הזוג יוכלו לסייע בהכלה ותמיכה ברצונות אלו כעת, ובהמשך הדרך המשותפת.

חשוב לזכור שהאהבה שלנו לאחר וההתאמה לחיים משותפים כזוג הם לא תמיד אלמנטים חופפים.

ברמה הפסיכולוגית – ההתאהבות שלנו, מסיבות שונות שלא נכנס אליהן כאן, עשויה להיות כלפי אדם שלא מסוגל כלל להענות לצרכים העמוקים שלנו ולכן לפעמים התאהבות לבדה אינה תנאי מספיק לבניית זוגיות.

כשל בהבנה של הנקודה הזו מוביל בעיני לכך שאחוזי הגרושין במקומות מסויימים מתקרבים אפילו לחמישים אחוזים!

למידה בתחילת הדרך הזוגית את ׳ריקוד הצרכים׳ המשותף, בו כל אחד מבני הזוג לומד להיענות להזדקקות של בן זוגו מבלי ״לדרוך לו על האצבעות״, ולמידה של מוקשים פוטנציאלים אפשריים הטמונים בתוכנו – כל אלו יכולים להיות כלים רבי עוצמה בארגז הכלים הזוגי שלנו כדי לטפל במשברים נוכחיים או עתידיים במידה ויופיעו בהמשך הדרך ואף למנוע את הופעתן מלכתחילה.

אודות המנחה

אסף לב, פסיכותרפיסט מזה כ20 שנה בקליניקה פרטית ובשרות הציבורי.

  • ניסיון רב בעבודה עם זוגות ומשפחות בשרות הפסיכולוגי החינוכי בתל אביב.
  • בוגר התוכנית הארבע שנתית למטפלים בכירים בפסיכולוגית העצמי הפסיכואנליטית, בית הספר לפסיכותרפיה, הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב.
  • חבר האיגוד הישראלי לפסיכולוגית העצמי וחבר הA.P.A- אגוד הפסיכולוגיה האמרקאי.
  • תלמיד של הזן בודהיזם ב30 שנה האחרונות

    לפרטים נוספים אנא מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם

מטופלים משתפים

דן
קרא עוד
"אסף היקר, איך ניתן לכמת במילים, עזרה בשמירה על שלום בית ומסגרת הביחד שלנו? נשתדל. דן: את ההתגייסות שלך למצבי ומצב אליו הזוגיות שלנו נקלעה אני זוכר כבר בשיחת הטלפון הראשונה שלנו בה הצגתי בפניך את הסיטואציה הזוגית הקשה אליה הגענו ואת הכאב בנפשי מיד הרגשת ונתת מענה בכל דרך אפשרית, חומרית ורוחנית. התחלתי טיפול פרטני, אז עדיין לא הייתה תקשורת סבירה עם זוגתי, ולמעשה עמדנו בפני פרידה לא נעימה. לאט לאט הבנתי דרכך שמהאתגר והקשיים בקשר עם זוגתי אני יכול לברוח כעת, אך ללא ספק אפגוש אותם שוב בהמשך הדרך כי הם קודם כל קשורים בי. הצלחתי לקבל ממך כלים לא לפחד מקבלת החלטה באשר היא ולמדתי להאמין שיש לי היכולת להחליט מה נכון. כעבור זמן קצר הצעתי, בעצתך, לזוגתי להצטרף לטיפול וכשהיא נענתה התחילה העבודה האמיתית. הרבה גיצים, חיכוכים וריבים שהיו נראים כבלתי ניתנים להכלה בחדר אחד הצלחת לשמר במסגרת הטיפול. הצבעת לנו על סיבות שהביאו לקריסה בה היינו מצויים ואיך ניתן לזהות קריסות אלו אצל כל אחד מאיתנו מבלי להשליך ולהאשים את הצד השני. יחד יצאנו להתמודד עם הסביבה המשפחתית שהשפיעה על כל אחד מאיתנו ולעיתים גרמה למחלוקות וקשיים בינינו. אנחנו לומדים גם היום איך לחיות איתם בשלום ויחד עם זאת לשים את הזוגיות שלנו במרכז. אנחנו שמחים על הדרך שחלקת איתנו, על התמיכה העמוקה בכל רגע במי שאנחנו בפנים: ילדים שרוצים חום והבנה בעולם ואתגרים לא פשוטים. לימדת אותנו מבט פנימי מהו, הקשבה לצורך הפנימי ולא דרך העיניים של הסביבה להסתכל על עצמנו. במשך שבועות וחודשים ארוכים היה נראה לי שהדבר היחיד שהחזיק את הנישואין היה המפגש איתך. זה נראה מזמן אך אנו יודעים שהצוק הוא ממש מעבר לפינה ועלינו מוטלת האחריות היומיומית לעבודה זוגית מתמשכת המבוססת על הכלים שהנחלת לנו כדי לשמר ולשמור על נפשנו."
אדווה
קרא עוד
"פעם ראשונה שדיברתי איתך בטלפון, הייתי מלאת כאב, מלאת ספק. למרות זה התקשרתי ופחדתי שתיקח את צד של בן זוגי שהכרת כבר. אבל לא, דיברת עליו עם הרבה אהבה והבנה והקשבת לי עם הרבה אהבה והבנה. באמת מפתיע ובאמת נתן לי לראות אולי איזה אור קטן בתוך החושך שהיינו בו. אז התחלנו טיפול זוגי ממש, לפעמים יחד ולפעמים לחוד. במשך כמה חודשים טובים המפגש איתך היה האור שלנו. והאור הזה נתן לנו את הכוח להמשיך בעבודה הקשה של להתמודד עם השוני, עם הציפיות, עם הדרישות, עם הצדדים החשוכים של כל אחד… להישאר באותו חדר ולהביא לטיפול את הקריסות הקשות שלנו בלי לצאת, בלי לברוח, ולקבל אהבה ממך. אחרי קריסה רצינית איתך, יוצאים מהטיפול ופתאום אפשר לדבר. למה ? כי כל אחד קיבל ממך חמלה והבנה. אין ביקורת שלילית, אין שפיטה, יש רק קבלה. מדהים. אדיר. אני רוצה להגיד לך תודה על כמה היית איתנו כל הדרך, עד כמה היית פנוי אלינו ותומך ומאמין בנו, בכל אחד מאיתנו. היום אנחנו מרגישים שקצת גדלנו, שאנחנו קצת פחות ילדים , אבל תמיד עם יד על הדופק. הנפילות פחתו והיכולת לצאת מהן גדלה. אנחנו ממשיכים בדרך הארוכה שתוביל אותנו לאהבת אמת תודה אסף על הכל"
טליה הירשמנהלת מרכז טיפולי “אבשלום”, השירות הפסיכולוגי החינוכי, ת”א
קרא עוד
"אסף היקר ברצוני להודות לך ולהביע את הערכתי הרבה לתרומתך המאד משמעותית בשנות עבודתך הרבות במרכז הטיפולי של השרות הפסיכולוגי ת”א. היכולת המקצועית שלך לשלב את הידע הרב בטיפול באומנות והידע הקליני פסיכולוגי של תאורית העצמי והחשיבה היונגיאנית היוותה מצע מזמין למטופלים להתפתחות,העצמה ושינוי. עבודתך היצירתית עם מתבגרים והוריהם השאירה את חותמה במשפחות המעידות שתודות לך יש תקשורת בונה, בטוחה ומעצימה לכל המשפחה. כמדריך סטודנטים בעבודה המעשית לימדת, גידלת והכשרת מספר רב של מטפלים יצירתיים וממוקדים. תודה מיוחדת רוצה אני לומר לך על התנדבותך ותרומתך הרבה בעבודה עם ילדי הפליטים. עבודה יחודית ומקצועית שנעשתה על ידך באמפתיה, חמלה, רצינות ומסירות. נוכחותך תחסר לכולנו בצוות שכן אהבנו והערכנו את הערותיך והארותיך בישיבות ובהתיעצויות הטיפוליות. אשרי אלו שיזכו להגיע לטיפול אליך."
הקודם
הבא

יצירת קשר

המפגשים הטיפוליים מתקיימים און ליין, באמצעות שיחות זום.
לכל שאלה או בקשה אחרת אנא מלאו את הטופס הבא ואחזור אליכם בהקדם האפשרי.

יודגש שכל תוכן שיכתב בדף הפניה מוגן תחת חובת הסודיות של יחסי מטפל – מטופל ויקרא אך ורק על ידי, אסף לב