קליניקה אונליין

טיפול באמצעות מפגשי וידאו

הנרקסיסט -קווים לדמותו

כיוון שהשיח סביב מושג הנרקסיזם הולך ומתרחב בשדה החברתי חשבתי שנכון לחדד כמה נקודות לגבי תפיסות רווחות בנושא זה.

הטעות הנפוצה בעיני לגבי נרקסיזם היא המיתוס ש׳נרקסיסט׳ הוא ׳אדם שאוהב את עצמו׳.

ובכן, אין טעות גדולה מזו.

לא זו בלבד שנרקסיסט אינו אוהב את עצמו, לנרקסיסט אמיתי אין כלל תחושת עצמי.

זו הסיבה שהוא שואב את כל תחושת הערך, המשמעות והחיות מאנשים אחרים, מאידאלים או משייכות לחברה כלשהי.

במובן זה הנרקסיסט, גם אם מקרין ׳בטחון עצמי׳, הוא למעשה אדם שמרגיש בסכנת טביעה אין סופית ולכן הוא נאחז באחרים כמעקה וכצינור חמצן כדי להמשיך להתקיים.

כיוון שלנרקיסיסט אין שום תחושת עצמי הוא גם לא חש אשמה או נקיפות מצפון להשתמש באנשים אחרים כיוון שהוא לא תופס גם אותם כבעלי עצמי נפרד אלא כמשאב הישרדותי עבורו.

תחושת אמפתיה לאדם אחר נובעת קודם כל מכך שהאדם חש את עצמו – פחדיו, כאביו, חלומותיו, מאווייו, ורגשותיו.

מתוך תחושת עצמו האדם בשלב מסויים של התפתחותו גם מסיק שלאחר מולו יש תחושת עצמי משלו ולכן הוא חווה מתוך כך כבוד לעצמיות של האדם האחר.

הנרקסיסט אינו יכול לחוש את האמפתיה הזו כיוון שאין לו את תחושת עצמו שממנה הוא מסוגל לתפוס את תחושת העצמי של האחר.

במובנים מסויימים הנרקסיסט חי כמו טורף קדום בעולם הטבע.

הוא יתפוס כל אחר – לרוב חלש ופגיע ממנו – כטרף, כמשאב וכהזנה עבורו או עבור אלו שהוא קרוב אליהם.

גם מבחינת קרבה או אינטימיות לנרקסיסט אין יכולת לחוות תחושות מעין אלו.

המושגים היחידים שנרקסיסט יכול לחוות במובן של יחסים זה בעלות ושייכות.

כלומר עבור הנרקסיסט או שהוא בעלים של אדם, קבוצה, או דברים מסוגים שונים או שהוא עצמו שייך למישהו או משהו ״גדול ממנו״ כמו דת, מפלגה, אידאולוגיה, מערכת יחסים או מסגרת אחרת כלשהי.

זו הסיבה אגב שברוב עמדות השליטה ומוקדי הכח בעולם כמו פוליטיקה, עסקים וארגוני ענק נמצא אחוז גבוה במיוחד של נרקסיסטים, שבהעדר עוגן של תחושת עצמי, יחפשו באובססיביות עוגנים דרך שליטה באנשים/דברים אחרים.

כיוון שלנרקיסיסט אין את העוגן שנקרא ״עצמי״ הוא כאמור נמצא בסכנת טביעה אין סופית וחייב להאחז כל הזמן בעוגן חיצוני של יחסי בעלות-שייכות כלשהן.

על כן כיוון שלנרקיסיסט אין את העוגן של תחושת העצמי, הוא יתפוס כל אינטרקציה במונחי אדון-עבד, שולט ונשלט, טורף ונטרף.

הנרקסיסט יתאר את עצמו כמי שתמיד נמצא בצד ה״גברי״ בדרך כלל כלומר – השולט, הטורף והאדון – אך יחד עם זאת, בגלל העדר תחושת העצמי וכדי לקבל תחושת עוגן, הוא ימצא את עצמו באותה מידה פעמים רבות בעמדת העבד, הנטרף והנשלט.

דבר נוסף שמאפיין את הנרקסיסט הוא שבשל העדר תחושת העצמי הוא יחפש כל העת ׳הצדקה׳ לקיומו.

אדם בעל תחושת עצמי פנימי יודע שהוא פשוט קיים בעולם ויחפש את מקומו בו אך הנרקסיסט לעומת זאת, שנעדר עוגן של עצמיות, יטה לחפש כתחליף לעצמיות הזו איזו שהיא ׳הצדקה מוסרית׳ לחייו וקיומו.

השיח הצדקני, שפעמים רבות יתגלגל גם לשיח קרבנות, הוא שיח שילווה פעמים רבות את הנרקסיסט והוא יהווה עבורו פעמים רבות כנימוק או הסבר לפעולות שלו או של אחרים כלפיו.

אדם שיש לו תחושת עצמי חזקה יודע שארועים והתנהגויות של אנשים בעולם אינם נובעים מ׳צדק׳ או ׳חוסר צדק׳ אלא מכוחות שונים – מנטליים ופיזיקליים- שמתנים את ההתנהגויות והארועים בחיינו.

האם אפשר ׳להרפא׳ מנרקסיזם?

לנרקסיזם יש גורמים שונים החל מגנטיקה, חוסר בסביבה תומכת שפגעה בהתפתחות העצמי, תרבות ונורמות חברתיות מסוימות שמעודדים נרקסיזם, טראומות קיצוניות ועוד.

למרות שברמה התאורטית ניתן לשקם חלק מהגורמים שתרמו בדיעבד להופעת הנרקסיזם, כמו למשל יצירת סביבה אמפטית תומכת ביצירת תחושת עצמיות, הרי שברוב המקרים תהליך כזה לא יתרחש כלל.

הסיבה לכך היא, שבשל העדר תחושת עצמי והשיח הצדקני שאותו מסגל לעצמו הנרקסיסט, הרי שבכל קושי או מצוקה הנרקסיסט ׳יאשים׳ את החוץ ולא יקח בעלות או אחריות על תחושת המועקה והמצוקה שלו.

רק תחושת אחריות למצוקה שלנו יכולה להתחיל להתניע תהליך טיפולי שבו נתבונן פנימה ונכיר בעצמנו כבעלים של התחושות והרגשות שלנו.

המעגל האכזרי הוא שכדי לחוש בעלים של רגשותנו ותחושותינו אנחנו צריכים לחוות תחושת עצמי חזקה, ומרגע שזו לא קיימת גם לא תהיה פניה לתהליך שמאפשר לקחת בעלות על רגשות אלו מבלי להרגיש קרבן של רגשות אלו.

במושג ׳בעלות על רגשות׳ אין כוונה כמובן שכדברי הקלישאה ״אנחנו בוחרים איך להרגיש״ שזו כמובן שטות מוחלטת.

ההיפך היא הנכון – בעלות על הרגשות שלנו אומרת קבלה שאין לנו יכולת לשלוט ברגשות שלנו אלא שאנחנו יכולים לבחור איך להכיל ולהתמודד עם הרגשות הללו.

׳שליטה על רגשות׳ היא מושג שנרקסיסט שאין לו תחושת עצמי ישתמש בו לפעמים כדי לתכנת רגשות שלו או של אחרים כאשר ברור שרגש שניתן לתכנת הוא אינו רגש אלא מניפולציה וזיוף של רגש.

כשם שאני לא שולט במה שאני יודע אלא רק יכול לבחור מה לעשות עם הדברים שאני יודע, כך אין לנו שליטה מה נרגיש אלא רק בחירה איך נתמודד עם הרגשות הללו.

לסיכום, ההתנהגויות המוסברות על ידי המושג הנרקסיזם נובעות רובן ככולן מהעדר תחושת עצמי של האדם הנרקסיסט.

חוסר מודעות לכך עלול לפגוע במי שבא בקרבה או יחסים עם הנרקסיסט, שכן הסיכון הוא להפוך אובייקט לשימושו כעוגן קיומי, כתחליף לתחושת העצמי שכאמור נעדרת אצל הנרקסיסט.

 

צרו קשר

לפרטים נוספים לגבי התהליך הטיפולי מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם בהקדם האפשרי

מאמרים נוספים...

דילוג לתוכן