קליניקה אונליין

טיפול באמצעות מפגשי וידאו

אז למה אנחנו פוחדים מהלא מודע שלנו ?

נקודת הפתיחה של רבים מתהליכי הטיפול אותם ליוויתי היא מצב של משבר חיים.

המשבר מתבטא בסימפטומים נפשיים שונים כמו התקפי חרדה, התקפי זעם, מועקה, דכאון, מערכות יחסים שמשתבשות, חוסר שקט, תחושת החמצה בחיים ותחושות מטרידות אחרות.

התהליך הטיפולי של הפסיכותרפיה כרוך בהתבוננות פנימה לתוך תוכנו כדי להבין את השורשים מתוכם נובעים אותם תחושות מצוקה ומועקה נפשיים.

בדומה לגוף שמייצר סימפטומים של מחלה וכאב כאשר לאורך זמן אנחנו לא מקשיבים ודואגים לו כך הלא מודע שלנו מתקשר איתנו דרך הסימפטומים הללו כאשר אנחנו מאבדים מגע והקשבה אליו.

ובכל זאת, נראה שפעמים רבות הפחד לצלול פנימה אל הלא מודע ו״לחפור״ אל תוך מעמקי הנפש מפחיד יותר מאשר הסבל שמייצרים אותם סימפטומים שבגללם הגיע האדם לטיפול.

במקרים אלו האדם יבקש טיפול שפשוט יעלים את הסימפטום המעיק – התקף הזעם, החרדה או הדכאון – ולהמשיך את חייו כרגיל כמה שיותר מהר.

אז מדוע כל כך מפחיד אותנו לצלול פנימה ולהתבונן בלא מודע שבתוכנו ?

הסיבה לכך מסתבר היא הפחד שלנו מלדעת מה נגלה שם על עצמנו.

לאחר שנים שאנחנו משקיעים ביצירת סדר חיים עם זהות ברורה של מי שאנחנו כהורים, כבני זוג, כבעלי מקצוע וביצירת המעמד החברתי שלנו, הפחד הגדול לפעמים הוא להתבונן פנימה ולגלות אמיתות פנימיות שיוכלו לערער את אותו סדר שנבנה בעמל רב.

הפחד הזה הולך ומתעצם בעיקר כאשר בתוך תוכנו אנחנו יודעים שלאורך השנים הדחקנו ודחקנו למרתפי הנפש שלנו תחושות, ארועים, טראומות ומחשבות שהטרידו אותנו.

החשש שיעלה הוא שפתיחת ׳תיבת הפנדורה״ של הלא מודע שלנו תשחרר החוצה ׳שדים׳ שהיינו מעדיפים לקבור בתוכנו לתמיד ולא להתעמת או להתמודד עם המשמעות וההשלכות שלהם בחיינו.

היתרון בגישת ההדחקה הזו היא היכולת להמשיך לנהל את הסדר הקיים ולהמנע לעת עתה מערעור וטלטלה בחיינו.

יחד עם זאת, רעש האדמה שנוצר בעקבות המשבר ימשיך להיות קיים מתחת לפני התודעה.

במקרה זה של הדחקה הרי שארועי חיים מטלטלים בהמשך הדרך, כמו אובדנים למשל, יוכלו אז לסדוק את ההגנות שלנו באופן שלא באמת נוכל לשלוט בלא מודע המודחק שבתוכנו.

מן הצד השני, עם כל המאמץ והקושי שכרוך בעימות שלנו עם ׳השדים מן העבר שבתוכנו׳, הרי שתהליך עומק כזה יאפשר לרבים מההולכים בדרך זו להתוודע לאנרגיות ולכוחות הפנימיים שלהם.

מתוך כך תיווצר הבנה עמוקה יותר של החוויות שעברנו שהפכו אותנו למי שאנחנו היום.

הערך הגדול ביותר בעיני ובעיני אלו שבחרו להעיז ולהתבונן פנימה בתהליך זה הוא היכולת שלנו להשלים ולקבל באופן עמוק יותר את עצמנו, על כל הצדדים שבנו.

קבלה פנימית היא התנאי החשוב ביותר לנתב את האנרגיה שלנו לרגע הנוכחי ולתנועה קדימה מבלי להשקיע את האנרגיה היקרה הזו בהדחקה והאטמות ללא מודע שבנו.

צרו קשר

לפרטים נוספים לגבי התהליך הטיפולי מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם בהקדם האפשרי

מאמרים נוספים...

דילוג לתוכן